Znaky
Puštík vousatý je velká téměř jako výr, rozpětí asi 140 cm. Temně zbarvená sova s tlustou hlavou, nápadným závojem a tmavou „bradkou". Let působí lehce a měkce, ale je opravdu pomalý. Za toku vydává houkavé volání.
Prostředí
Puštík vousatý je stálý pták nejsevernějších jehličnatých lesů, kterého nedostatek potravy nutí k nepravidelným přeletům. Do střední Evropy však nezalétá. V zimě jej lze zastihnout v okolí zemědělských usedlostí.
Rozmnožování
Vejce začíná klást v poslední dekádě dubna nebo začátkem května. Ve snůšce jsou 3 až 5 vajec, v letech, kdy je nedostatek lumíků i méně, někdy sova snůšku zcela vynechá. Jako všechny sovy má vejce čistě bílá. Od prvního vejce sedí jen samice 29 až 32 dny. První mláďata se klubou ještě v květnu, jejich oči se otvírají 7. dne, od 10. dne se mezi bílým prachovým peřím objevují první péra. Nejdříve po 5 týdnech, asi od poloviny června, začínají mladí ptáci létat. Samostatní jsou však až na podzim, a do té doby je rodiče musejí přikrmovat.
Potrava
Puštík vousatý je závislý zvláště na hlodavcích a na jejich množství závisí i úspěch hnízdění. Její hlavní kořistí jsou lumíci, dále veverky, loví i ptáky střední velikosti jako jeřábky a sojky zlověstné, vzácněji i zajíce běláky a tetřevy. V době, kdy pečuje o mláďata a v době půlnočního slunce loví i za dne.
Komentáře ke zvířeti