Puštík vousatý

Strix nebulosa

Výskyt: Asie, Evropa, Severní Amerika
Délka: 61-84 cm
Hmotnost: 790-1454 g
Počet vajec: 3-5 ks
Inkubace: 29-32 dnů
Potrava: Hlodavci
velikost písma:  A A A
02.07.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     3595 zobrazení     0 komentářů

Znaky

Puštík vousatý je velká téměř jako výr, rozpětí asi 140 cm. Temně zbarvená sova s tlustou hlavou, nápadným závojem a tmavou „bradkou". Let působí lehce a měkce, ale je opravdu pomalý. Za toku vydává houkavé volání.

Prostředí

Puštík vousatý je stálý pták nejsevernějších jehličnatých lesů, kterého nedostatek potravy nutí k nepravidelným přeletům. Do střední Evropy však nezalétá. V zimě jej lze zastihnout v okolí zemědělských usedlostí.

Rozmnožování

Vejce začíná klást v poslední dekádě dubna nebo začátkem května. Ve snůšce jsou 3 až 5 vajec, v letech, kdy je nedostatek lumíků i méně, někdy sova snůšku zcela vynechá. Jako všechny sovy má vejce čistě bílá. Od prvního vejce sedí jen samice 29 až 32 dny. První mláďata se klubou ještě v květnu, jejich oči se otvírají 7. dne, od 10. dne se mezi bílým prachovým peřím objevují první péra. Nejdříve po 5 týdnech, asi od poloviny června, začínají mladí ptáci létat. Samostatní jsou však až na podzim, a do té doby je rodiče musejí přikrmovat.

Potrava

Puštík vousatý je závislý zvláště na hlodavcích a na jejich množství závisí i úspěch hnízdění. Její hlavní kořistí jsou lumíci, dále veverky, loví i ptáky střední velikosti jako jeřábky a sojky zlověstné, vzácněji i zajíce běláky a tetřevy. V době, kdy pečuje o mláďata a v době půlnočního slunce loví i za dne.

Puštík vousatýNázvy ve světě

Anglicky: Great Grey Owl, Finsky: Lapinpöllö, Francouzsky: Chouette laponne, Holandsky: Laplanduil, Chorvatsky: Velika sova, Islandsky: Lappugla, Italsky: Allocco di lapponia, Maďarsky: Szakállas bagoly, Německy: Bartkauz, Norsky: Lappugle

Foto: http://fineartamerica.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.