Datel černý

Dryocopus martius

Výskyt: Euroasie
Velikost: 46 cm
Hmotnost: 300-350 g
Počet vajec: 4-6 ks
Inkubační doba: 12-13 dnů
Potrava: Larvy hmyzu ve dřevě
velikost písma:  A A A
26.01.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     13174 zobrazení     2 komentáře

Znaky

Datel černý, velký asi jako kavka, je našim největším datlem. Od kavky jej na první pohled rozeznáme podle ohnivě červeného temene. Má nápadné tenký krk. Za letu hlasitě volá zvučným hlasem „kri-kri-kri". Mimoto je občas slyšet i zvuk podobný volání káně „kliéé". Když v předjaří bubnuje - asi 40 úderů za 2,5 sekundy - nese se zvuk velice daleko. Datel černý žije samotářsky, v době hnízdění v párech, vztah mezi partnery je však jen chladný a povrchní.

Prostředí

Širé listnaté, smíšené i jehličnaté lesy se starými stromy.

Rozmnožování

V dubnu se za velkého bubnování a křiku setkávají páry, pak oba ptáci vyčistí loňskou hnízdní dutinu nebo začnou vytesávat novou, takže třísky létají a brzy pokrývají celé okolí. Dutina bývá 8 až 20 m vysoko v bucích, topolech, ale i v jehličnatých stromech. Dlouze oválný vstupní otvor, vysoký 10 až 12 cm, je dostatečně široký, takže dovnitř můžeme vstrčit ruku. Dno dutiny leží však někdy hlouběji, než je délka paže. Vytesání dutiny může datlům trvat až 4 týdny. Většinou 4 vejce klade samice od poloviny dubna do poloviny května, po dvanáctidenním sezení se líhnou mláďata. Při sezení na vejcích se oba partneři střídají každých několik hodin za obřadných ceremonií: Pták, který přiletěl, venku zavolá, pták, který uvnitř sedí, mu odpovídá klepáním. Až poté odlétá a druhý partner vklouzne dovnitř.

Mláďata se klubou z vajec holá a nenarůstá jim prachové peří, z kůže jim častěji vyrážejí rovnou základy per. Když staří ptáci krmí, dotýkají se lehce mláďat a tím vzbuzují jejich chňapací reflex. Mladí ptáci zůstávají v dutině 24 až 26 dní, když pak vyletí, musejí je rodiče ještě nějaký čas vodit. V srpnu pak opouštějí rodičovský revír a vyhledávají si nový nebo zabírají opuštěný, rodiče však zůstávají. Nespolečenští datli černí spí ve svých dutinách i mimo dobu hnízdění, oba partneři však využívají své dutiny a nechodí si pokud možno do cesty. Proto také nestrádají ve svém často několik čtverečních kilometrů rozsáhlém revíru nedostatkem vhodné potravy.

Potrava

Datel černý vyhledává potravu - ve dřevě žijící larvy hmyzu - s oblibou v odumřelých kmenech stromů, které často úplně rozbije. Jako prst dlouhé třísky dokazují jeho práci. Kromě toho vytesává z kmenů i mravenčí hnízda, rozhrabává kupovitá mraveniště a zbavuje odumřelé kmeny kůry od shora až dolů.

Všeobecně

Na dutiny vytesané datlem černým čeká v monotónních středoevropských lesích spousta nájemníků, takže můžeme říci, že žádná z dutin není neobydlená. Bydli tu holubi doupňáci, sýci rousní, straky a později, když se vletový otvor zvětší, i puštík. V hnízdní dutině datla černého byly už nalézaný sýkory, brhlíci si přizdívají vletový otvor na svou míru. Ze savců dutiny využívá kuna skalní, veverka, plch a netopýři, dále i vosy, čmeláci a sršni.

Protože si datel černý vytesává svou hnízdní dutinu sám, je méně poškozen přeměnou lesů ze smíšeného přírodního lesa na užitkové lesní monokultury než holub doupňák, mandelík a dudek, kterým všem hrozí vyhynutí. Datel černý má prospěch i z úbytku svých přirozených nepřátel - jestřába a kuny lesní - i z toho, že jsou jehličnaté lesy napadány škůdci. Proto se dnes usídlil na mnoha místech, kde byl dříve neznámý.

Přesto jej nelze nikde považovat za hojného a mnohde patří ke skutečným vzácnostem.

Datel černýNázvy ve světě

Anglicky: Black Woodpecker, Dánsky: Sortspætte, Estonsky: Musträhn, Finsky: Palokärki, Francouzsky: Pic noir, Holandsky: Zwarte specht, Chorvatsky: Crna žuna, Islandsky: Svartspæta, Italsky: Picchio nero, Maďarsky: Fekete harkály, Německy: Schwarzspecht, Norsky: Svartspett, Polsky: Dzięcioł zielony, Portugalsky: Peto-preto, Slovensky: Tesár čierny, Španělsky: Pito negro, Švédsky: Spillkråka

Foto: https://naturfotografen-forum.de

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

09.02.2019, 15:07
Protože byl tak stvořen.
14.04.2016, 22:20
Může mi někdo prosím poradit,proč má datel černé peří a na temeni červené ?
Díky Tomáš