Strakapoud malý

Dendrocopos minor

Výskyt: Evropa
Délka: 24-29 cm
Hmotnost: 18-27
Počet vajec: 5-6 ks
Inkubace: 12-14 dnů
Průměr kroužku: 3 mm
Potrava: Mšice, mravenci
velikost písma:  A A A
10.06.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     4172 zobrazení     3 komentáře

Znaky

Strakapoud malý je pták velikosti vrabce, vzhledem i velikostí ale pravý datel. Sameček má červené, samička hnědavě bílé temeno.

Prostředí

Menší nebo řídké smíšené lesy, kde je na stromech co nejvíce suchých a ztrouchnivělých větví.

Rozmnožování

Přestože je tak drobný, je strakapoud malý důkladný bubeník. Jeho bubnování má frekvenci asi 30 úderů za sekundu, takže je vnímáme jako hučení. Na jaře někdy bubnuje každých 5 sekund. Samička bubnuje také, ale ne tak často. Přídavkem k bubnování bývá jasný trylek.

Oba partneři připravují každoročně pro hnízdění novou hnízdní dutinu s vletovým otvorem o průměru 32 mm. Umísťují ji v různé výšce na zpuchřelém kmeni a často o ni musejí bojovat s nejrůznějšími druhy, které s oblibou v takových dutinách hnízdí. Na vejcích sedí 12 až 14 dní oba rodiče, v noci hlavně sameček. Hnízdění se odbývá v květnu a v červnu, mláďata zůstávají na hnízdě 20 až 23 dny. Když mladí ptáci vylétnou, rodina se brzy rozpadá. Rodiče spí v dutině, kterou si v případě potřeby sami vytesají, po celý rok.

Potrava

Strakapoud malý není příliš horlivý tesař. Potravu si vyhledává většinou v korunách stromů na slabých větvích, které velcí datli přehlížejí. Z listů sbírá především mšice a z větviček puklice, značnou část jeho potravy tvoří mravenci. Ačkoli je malým datlem, vyžaduje velký revír.

Strakapoud malýNázvy ve světě

Anglicky: Lesser Spotted Woodpecker, Holandsky: Kleine bonte specht, Chorvatsky: Mali djetlić, Islandsky: Stubbspæta, Italsky: Picchio rosso minore, Maďarsky: Kis fakopáncs, Německy: Kleinspecht, Norsky: Dvergspett

Foto: http://www.luontoportti.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

17.02.2022, 11:45
ahoj lidi JSEM GAY
17.02.2022, 11:45
ahoj slnko
17.02.2022, 11:36
ahojdiafgzaiwrzfgekcKWLEGSELZIFGASUKFSEUKLFGEUFGUSŮGDCDLUfkufsfefzgatuofgwfijacmafojsdůifjcijfcioůfjcaefjaifjůaweaůrjiojiajiojiriiiohjůofiaeůfjiorfijfmkfkkjkdkkdkdkdkdkkdkdkdkdkdkdkdkdkdkdkkdkdkdkdkdkkddkkdkdkdkdkdkdkdkdkdkkdkddkdkdkdkkdkdkdkdkdkdkddkdkdddkdkdkkdkdkdkddkkddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddkdkdkdkdkdddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddsd