Králíček obecný

Regulus regulus

Výskyt: Část Evropy, Asie a Afriky
Velikost: 8,5-9,5 cm
Hmotnost: 5-7,2 g
Počet vajec: 8-10 ks
Inkubační doba: 15-16 dnů
Průměr kroužku: 2,5 mm
Potrava: Hmyz
velikost písma:  A A A
10.06.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     6087 zobrazení     0 komentářů

Znaky

Hřbet je olivově zelený, spodní strana šedá, hlava se žlutou nebo oranžově červenou korunkou. Nemá tmavý proužek přes oko a bílý proužek nad okem. V době hnízdění je králíček obecný opravdu skrytý obyvatel vrcholků jehličnatých stromů, za tahu se objevuje v zahradách a zabloudí dokonce i do velkoměst. Švitoří neustále tenoučkým hlasem „sisisi", jen za deště mlčí. Jeho zpěv je krátký a nápadný pravidelným klesáním a stoupáním tónů.

Prostředí

Jehličnaté lesy, za tahu i lesy listnaté.

Rozmnožování

Páreček králíčků obecných se drží v době hnízdění stále velmi těsně pohromadě, oba partneři zůstávají ve spojení neustálým švitořivým voláním, oba spí přimknuti těsně k sobě. Říká se, že když v kleci uhyne jeden ptáček z páru, uhyne brzy steskem i druhý.

Samička začíná se stavbou hnízda počátkem května a práce jí může trvat i 12 dní. Hnízdečko je stejný umělecký výtvor jako hnízdečko králíčka ohnivého. Zavěšeno je pod silnější smrkovou větví a zapleteno mezi okolními větvičkami. Zřídka je můžeme objevit i v jalovci a dokonce i v břečťanu. Je velké jako pěst a poskytuje prostor pro odchov 7 až 10 mláďat. Uvnitř je bohatě vystláno peřím. Samička sedí na vajíčkách od poloviny května 15 nebo 16 dní, mladí králíčkové opouštějí hnízdo po 16 až 19 dnech. Často staví samička už další hnízdo, zatímco se sameček ještě stará o mláďata z první snůšky. Po vyhnízdění rodiče zcela přepeřují. Mláďatům, jejichž peří není ještě opotřebováno, pelichá jen prachové peří, přitom získávají „ohnivou hlavičku".

Potrava

Králíčkové velmi šikovně šplhají a hledají hmyz jako artisté na těch nejtenčích větvičkách. Často se též zastaví v třepotavém letu před větvičkou a ozobávají drobné živočichy. Pijí rosu.

Králíček obecnýNázvy ve světě

Anglicky: Goldcrest, Dánsky: Fuglekonge, Finsky: Hippiäinen, Francouzsky: Roitelet huppé, Holandsky: Goudhaantje, Chorvatsky: Zlatoglavi kraljić, Islandsky: Glókollur, Italsky: Regolo, Maďarsky: Sárgafejű királyka, Německy: Wintergoldhähnchen

Foto: http://www.luontoportti.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.