Znaky
Sameček v letním šatě je černobílý jako straka, hřbet má černý. Samička je nenápadná, má na křídlech světlý pásek.
Prostředí
Lejsek černohlavý obývá světlé lesy, parky a ovocné zahrady s mnoha dutými stromy. Na východě je nejhojnějším z ptáků, obývajících dutiny. Evropská populace je odhadována na 12-20 milionů párů
Rozmnožování
Nepořádné hnízdo staví lejsek černohlavý v dutinách všeho druhu. Hnízdí v květnu a v červnu, na 6 až 7 světle modrých vajíčkách sedí pouze samice 12 až 13 dní, mláďata zůstávají na hnízdě 13 až 14 dní. Většinou vyvádí tento druh pouze jednu snůšku za rok, v případě nevydařeného hnízdění, však přichází na řadu druhá, tzv. náhradní snůška. Lejsek černohlavý se na stejná hnízdiště vrací každým rokem. Samci mohou být monogamní i bigamní, v takovém případě se pak páří a s krmením mláďat pomáhají hned dvěma samicím.
Potrava
Lejskové loví na čekané a jako umělci chňapají kolem letící hmyz ve vzduchu se slyšitelným klapnutím zobáčku. Neutečou jim ani denní motýli, létající klikatě. Mimoto ptáci sbírají za třepotavého letu hmyz ze zdí a z kůry. Kořistí buší do podložky, až odlomí křídla a nohy. Zbývající tvrdé části hmyzu pozřou a později vyplivnou jako vývržky.
Komentáře ke zvířeti