Lejsek bělokrký

Ficedula albicollis

Výskyt: Evropa
Velikost: 12-13,5 cm
Hmotnost: 10-17 g
Počet vajec: 6-7 ks
Inkubační doba: 12-13 dnů
Průměr kroužku: 3 mm
Potrava: Hmyz
velikost písma:  A A A
02.07.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     2819 zobrazení     0 komentářů

Znaky

Lejsek bělokrký je velmi podobný lejskovi černohlavému, od něhož se sameček ve svatebním šatě odlišuje bílým kroužkem na krku. Samičky a mladí ptáci nejsou v terénu od lejska černohlavého rozeznatelní. Oba blízce příbuzné druhy se pravděpodobně oddělily až během ledových dob. Na mnoha místech žije mimoto jen jeden nebo druhý druh. V úzké oblasti, kde se areály obou druhů překrývají, dochází i v přírodě ke křížení, jehož výsledkem jsou míšenci obou druhů.

Prostředí

Lejsek bělokrký obývá světlé listnaté lesy se sukovitými starými stromy a s dutinami, parky, ovocné zahrady, na jihu zvláště horské lesy.

Rozmnožování

Skromný, ale milý zpěv umlká v době, když se z vajíček klubou mláďata. Hnízdní péče je podobná jako u lejska černohlavého, ale hnízdění začíná o něco dříve. Na 6 až 7 světle modrých vajíčkách sedí pouze samice 12 až 13 dní, mláďata zůstávají na hnízdě 13 až 14 dní. Většinou vyvádí tento druh pouze jednu snůšku za rok, v případě nevydařeného hnízdění, však přichází na řadu druhá, tzv. náhradní snůška.

Potrava

Lejskové loví na čekané a jako umělci chňapají kolem letící hmyz ve vzduchu se slyšitelným klapnutím zobáčku. Neutečou jim ani denní motýli, létající klikatě. Mimoto ptáci sbírají za třepotavého letu hmyz ze zdí a z kůry. Kořistí buší do podložky, až odlomí křídla a nohy. Zbývající tvrdé části hmyzu pozřou a později vyplivnou jako vývržky.

Lejsek bělokrkýNázvy ve světě

Anglicky: Collared Flycatcher, Finsky: Sepelsieppo, Francouzsky: Gobemouche à collier occidental, Holandsky: Withalsvliegenvanger, Chorvatsky: Bjelovrata muharica, Islandsky: Trafgrípur, Italsky: Balia dal collare, Maďarsky: Örvös légykapó, Německy: Halsbandschnäpper, Norsky: Halsbåndfluesnapper

Foto: http://czech.prague.usembassy.gov

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.