Skalník modrý

Monticola solitarius

Výskyt: Evropa
Velikost: 20 cm
Hmotnost: 45-65 g
Počet vajec: 4-5 ks
Inkubační doba: 12-13 dnů
Průměr kroužku: 4,5 mm
Potrava: Hmyz
velikost písma:  A A A
15.12.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     2592 zobrazení     0 komentářů

Znaky

Černý sameček má namodralý nádech, samička je šedočerná se světlejšími skvrnami. Skalník modrý je velký téměř jako špaček, je dlouhý 20 cm. Chováním připomíná spíše bělořita než drozda, je to plachý pták.

Prostředí

Skalami obklopená horská údolí se sutí v blízkosti vody. V horách se vyskytuje až do 3000 m n.m., setkáme se s ním ale i na skalnatém mořském pobřeží, mnohdy i ve zříceninách a v osadách.

Rozmnožování

Zpěv skalníka modrého zní flétnovitě a melancholicky a rozléhá se do dálky. Nápadný je zvláště tehdy, když ostatní ptáci zmlknou, třebas večer nebo za deště. Zpěv je občas promíchán drsnějšími tóny. Někdy pták zpívá v letu s rozprostřeným ocasem, většinou ale v sedě na vrcholu skály. Hnízdící pár zůstává vybranému hnízdišti věrný. Hnízdo si staví ve skalní puklině nebo v dutině a buduje je po způsobu drozdů důkladně a měkce je vystýlá. V květnu klade samice 4 až 5 modrých, často červeně skvrnitých vajíček, na nichž sedí 12 až 13 dní. Mláďata zůstávají na hnízdě asi 18 dní po vyklubání, první mladí ptáci hnízdo opouštějí v polovině června. Rodiče se pak s mladými ptáky potulují po hnízdišti. Mladí samečkové se teprve ve druhém nebo třetím roce po vypelichání zbarví do modravého šatu starých ptáků. Skalník modrý je tažný pták, přilétající na hnízdiště koncem března a odlétající v září.

Potrava

Skalník modrý číhá na kořist na vyvýšeném místě. Potravu, hlavně hmyz, sbírá ze země nebo ze stébel. Potřebuje také pít a každodenně se vykoupat. Kromě hmyzu se živí i bobulemi.

Skalník modrýNázvy ve světě

Anglicky: Blue Rock Thrush, Dánsky: Blådrossel, Holandsky: Blauwe rotslijster, Chorvatsky: Modrokos, Islandsky: Bláþröstungur, Italsky: Passero solitario, Maďarsky: Kék kövirigó, Německy: Blaumerle

Foto: http://www.birdsineurope.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.