Skalník zpěvný

Monticola saxatilis

Výskyt: Evropa
Počet vajec: 4-6 ks
Inkubační doba: 14-16 dnů
Potrava: Hmyz a bobule
velikost písma:  A A A
15.12.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     2384 zobrazení     1 komentář

Znaky

Skalník zpěvný je pták připomínající zjevem drozda, má však dlouhá křídla a krátký ocas. Samička má ocas rezavě červený, mladí ptáci jsou ještě skvrnitější než samice. Při rozčílení pocukává ocáskem. Je o něco menší než drozd, dlouhý 19 cm.

Prostředí

Suťové a travnaté svahy v pahorkatinách a horách do 3000 m nad mořem, také v křovinách, někdy ve vinicích. V Německu i v Českých zemích se skalník zpěvný hojně vyskytoval až do konce minulého století (např. v Českém středohoří), dnes je zde velmi vzácný. Jeho vymizení snad souvisí i s tehdy oblíbeným chovem těchto atraktivních zpěváků. Býval hojný i ve vinicích, dnes už zde nenachází vhodné prostředí.

Rozmnožování

V hnízdišti zpívá sameček skalníka flétnovým hlasem z hromady skal, často i v letu, kdy bez hlesu vylétá a pak za zpěvu se zas snáší k zemi. Hnízdo staví ve škvíře ve skále, v dutině nebo ve výklenku ve zdi až 7 m vysoko, někdy i při zemi. Vchod do hnízda je často schován pod keřem. Hnízdo tvoří zevně nepořádně vyhlížející hromada stébel s čistě vykrouženou hnízdní jamkou, kde samička 14 až 16 dní sedí na 4 až 6 vejcích. Mláďata zůstávají v hnízdě asi 14 dní a rodiče je ještě krmí dva týdny poté, když hnízdo opustí. Pak se mladí ptáci rozletí a až do příštího hnízdění žijí jednotlivě. Pozdě na podzim můžeme ještě poznat podle opeření mladé samečky. Staří samečkové mají až do pozdního léta pestrý svatební šat, pak přepeřují do prostého šatu zimního.

Potrava

Hmyz a bobule. Když skalník zpěvný hledá potravu, klaní se a rozvírá ocas.

Skalník zpěvnýNázvy ve světě

Anglicky: Rock Thrush, Dánsky: Stendrossel, Finsky: Kivikkorastas, Francouzsky: Merle de roche, Holandsky: Rode rotslijster, Chorvatsky: Kamenjar, Islandsky: Rauðþröstungur, Italsky: Codirossone, Maďarsky: Kövirigó, Německy: Steinrötel, Norsky: Steintrost

Foto: http://www.oiseaux.net

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

18.07.2020, 11:03
skalniky jsem videl u sebe na zahrade dne 17.7.2020 ve vecernich hodinach. tri ptaci asi samecek a dve mladata krasne zbarveni. severni cechy obec prysk