Lori smaragdový

Neopsittacus pullicauda

Výskyt: Nová Guinea a přilehlé ostrovy
Velikost: 18 cm
Hmotnost: 28-40 g
Kroužek: 6 mm
Počet vajec: 2 ks
Inkubační doba: 25 dnů
Potrava: Nektar, ovoce, pyl, instantní krmení
velikost písma:  A A A
18.09.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     11012 zobrazení     0 komentářů

Popis

Lori smaragdový dosahuje v dospělosti délky těla kolem 18 cm a hmotnosti v rozmezí 28 - 40 g. Ve zbarvení tohoto druhu dominuje zelená barva, pouze oblast pod okem je žlutě žíhaná, zobák žlutooranžový a oči oranžovočervené, zbytek hlavy je zelený. Prsa a břicho jsou červené. Svrchní strana ocasu je zelená, na spodní straně mají pera červený střed a zbytek je olivově zelený nebo žlutý.

Poddruhy

Neopsittacus pullicauda alpinus

Neopsittacus pullicauda pullicauda

Neopsittacus pullicauda socialis

Výskyt

Ve volné přírodě lori smaragdový obývá území od 1700 do 3800 metrů nad mořem, a to v Nové Guiney a přilehlých ostrovech. Žijí v lesích po párech nebo malých skupinkách do 30 kusů. Chovná sezóna začíná v říjnu. Živí se pylem, nektarem, květy, plody a semeny. Světová populace je odhadována zhruba na 30 000 kusů.

Chov

K jeho chovu je vhodné využít společnosti jiných loriů nebo mírumilovných druhů ptáků, protože si tak lépe uvyknou na nové prostředí a na přítomnost chovatele. Voliéra musí být pro takové společenství dostatečně prostorná, doporučuje se délka 5 metrů a šířka 1,2 metrů, pokud to okolnosti dovolí, je dobré osadit voliéru různou zelení. Dno by mělo být betonové nebo z dlažby z důvodu snadné údržby. K hnízdění tomuto druhu nabídneme budku o rozměrech 30 x 30 x 61 cm. Samice snáší 2 vejce, ze kterých se mláďata líhnou po 25 dnech. Hnízdo opouštějí po 8 - 9 týdnech. Miluje koupání, různé houpačky a klec je vhodné vybavit i lany. Při dobré péči se lori smaragdový dožívá kolem 20 let.

Krmivo

Základem krmné dávky má být nektar, ať už komerční nebo domácí typ z medu, sladového výtažku nebo melasy a vloček smísenými s filtrovanou vodou. Takovou směs je potřeba předkládat jednou nebo 2x denně vždy čerstvou. Nejméně 40 % krmiva musí tvořit ovoce a zelenina (jablka, hrušky, pomeranče, banány, granátová jablka, mango, kiwi, mrkev, kukuřičný klas). Ze zeleného krmení jsou vhodné listy mangoldu, hlávkového salátu, pampelišky, ptačince prostředního. Nabídnout můžeme také sušené fíky namočené několik hodin ve vodě a malé množství nabobtnalých nebo naklíčených slunečnicových semen, též malé množství lesknice nebo ovsa.

Lori smaragdovýNázvy ve světě

Latinsky: Neopsittacus pullicauda, Anglicky: Orange-billed Lorikeet, Německy: Orangeschnabel-Berglori, Dánsky: Mørkhalet Gualori, Španělsky: Lori Montano Chico, Finsky: smaragdilurikki, Francouzsky: Lori émeraude, Italsky: Lorichetto smeraldo, Japonsky: arupusuinko, Japonsky 2: アルプスインコ, Holandsky: Smaragdlori, Norsky: Oransjenebblori, Polsky: irianka mala, Rusky: Новогвинейский лори-гуа Хартерта, Slovensky: lori smaragdový, Švédsky: Smaragdlorikit, Čínsky: 翠绿鹦鹉

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.