Sýkora laponská

Parus cinctus

Výskyt: Evropa, sever Asie, Severní Amerika
Velikost: 13,5-14 cm
Hmotnost: 11-14,3 g
Inkubační doba: 14 dnů
Průměr kroužku: 3 mm
Potrava: Hmyz, pavouci, semena
velikost písma:  A A A
04.05.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     2658 zobrazení     1 komentář

Znaky

Sýkora laponská, neboli sýkora hnědohlavá je o něco větší než uhelníček, dosahuje délky těla 13,5 – 14 centimetrů. Hmotnost se u dospělých jedinců pohybuje v rozmezí 11 – 14,3 gramů. Vršek hlavy má šedohnědý, hřbet o něco světlejší, také šedohnědý. Tváře má sýkora laponská bílé. Zobáček má tento druh černý. Chováním připomíná ostatní sýkory, je však klidnější. Její hlas připomíná volání sýkory lužní.

Prostředí

Sýkora laponská obývá jehličnaté lesy, lužní lesy, smíšené lesy až po severskou lesní hranici. Je rozšířena v celé subarktické Skandinávii a severní Asii, a také zasahuje její výskyt do Severní Ameriky, Aljašky a je i na dalekém severozápadu Kanady.

Rozmnožování

Hnízdo mívá tento druh v dutině stromu, také ve starých datlích dutinách. Vchod velký 30 až 50 milimetrů je často těsně nad zemí, častěji ve výšce 3 až 5 metrů. Trouchem vyplněnou hnízdní dutinu nejdříve vyklidí. Hnízdí od poloviny května do června, na vejcích sedí asi 14 dní. Mladí ptáci hnízdo opouštějí většinou v první polovině června.

Potrava

V létě loví sýkora laponská především hmyz a pavouky, na podzim a v zimě potřebuje v krmivu přídavek semen bohatých na olej, především pak vybírá semena jehličnanů.

Sýkora laponskáNázvy ve světě

Anglicky: Siberian Tit, Dánsky: Lapmejse, Finsky: Lapintiainen, Francouzsky: Mésange lapone, Holandsky: Bruinkopmees, Islandsky: Norðmeisa, Italsky: Cincia siberiana, Maďarsky: Lappföldi cinege, Německy: Lapplandmeise, Norsky: Lappmeis, Polsky: Sikora północna, Portugalsky: Chapim da Lapónia, Španělsky: Carbonero lapón, Švédsky: Lappmes

Foto: http://agami.nl

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

17.01.2018, 23:11
Latinsky - synon.: Poecile cinctus
Anglicky - synon.: Grey-headed chickadee
Slovensky: Sýkorka hnedohlavá
Rusky: Сероголовая гаичка