Sýkora modřinka

Parus caeruleus

Výskyt: Evropa
Velikost: 11-13 cm
Hmotnost: 11 g
Počet vajec: 8-10 ks
Inkubační doba: 13-14 dnů
Průměr kroužku: 3 mm
Potrava: Hmyz, semena
velikost písma:  A A A
14.02.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     10794 zobrazení     1 komentář

Znaky

Bílá líce s černým proužkem přes oko, hruď a břicho žluté, černá skvrna na břiše. Modré, na jihu i černé temeno. Sýkora modřinka dorůstá 11-13 centimetrů s rozpětím křídel kolem 20 centimetrů. Hmotnost se u dospělých sýkor pohybuje kolem 11 gramů.

Prostředí

Modřinka je ekologicky značně přizpůsobivý pták, typický pro listnaté háje středních poloh a lesostepi, rozšířený u nás všude v kulturní krajině v parcích, zahradách a v blízkosti stavení. Obývá Evropu včetně Britských ostrovů, Středomoří a jih Skandinávie, Přední Asii a severní Afriku. U nás je sýkora modřinka stálá, žije zde i přes zimu, i když část mladých ptáků táhne jihozápadně až do Středomoří.

Rozmnožování

Tok začíná už v časném předjaří trylkovitým zpěvem samečků. Samička vyklízí z dutiny starý hnízdní materiál a staví uvnitř měkké vatovité hnízdo, v němž obětavě sedí na 8 až 10 vajíčkách 13 až 14 dní. Mláďata zůstávají na hnízdě po vyklubání 18 až 20 dní. Modřinka mívá jen jednu snůšku v roce.

Potrava

Sýkora modřinka patří mezi cenné požírače rostlinných škůdců, jako jsou například motýlí housenky, křísci nebo mšice, ačkoli na jaře ráda ožírá i mladé pupeny a listy stromů nebo různá semínka, zvláště pak slunečnicová. V zimním období si potravu ráda zpestří na krmítku burskými oříšky nebo živočišným tukem v síťkách či slunečnicovými semeny.

Sýkora modřinkaNázvy ve světě

Anglicky: Blue Tit, Dánsky: Blåmejse, Finsky: Sinitiainen, Francouzsky: Mésange bleue, Holandsky: Pimpelmees, Chorvatsky: Plavetna sjenica, Islandsky: Blámeisa, Italsky: Cinciarella, Maďarsky: Kék cinege, Německy: Blaumeise, Norsky: Blåmeis, Polsky: Modraszka, Portugalsky: Chapim-azul, Rumunsky: Piţigoi albastru, Slovensky: Sýkorka belasá, Španělsky: Herrerillo común, Švédsky: Blåmes

Foto: http://wallpaperpond.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

18.01.2018, 14:37
Latinsky - synon.: Cyanistes caeruleus
Rusky: Обыкнове́нная лазо́ревка, или Зелёная лазо́ревка, или просто Лазо́ревка