Brhlík skalní

Sitta neumayer

Velikost: 13,5 cm
Hmotnost: 24-37 g
Počet vajec: 8-9 ks
Inkubační doba: 14-15 dnů
Potrava: Hmyz a pavouci
velikost písma:  A A A
17.01.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     3644 zobrazení     0 komentářů

Znaky

Od východních ras brhlíka lesního jej lze odlišit jen podle toho, že nemá bílé strany ocasu, především ale podle hlasu: je to klesající rada flétnových tónů. Při určení nám pomůže i rozdílné životní prostředí obou: brhlík lesní nešplhá po skalních stěnách, brhlík skalní zase nešplhá po stromech. Brhlík skalní dělá celkově bledší dojem, mladí ptáci jsou ještě matněji zbarveni než ptáci staří. Člověka se příliš nebojí.

Prostředí

V době hnízdění ve skalních stěnách, na suťových svazích, zříceninách apod. V zimě i v ovocných zahradách.

Rozmnožování

Samečkové začínají zpívat v březnu a nemůžeme je přeslechnout. Koncem března nebo začátkem dubna si pár zhotovuje hnízdo, a to jej zaměstná nejméně na 10 dní. Když brhlíci najdou přírodní skalní puklinu, vyzdívají v ní úzký vstupní otvor. Na drsných nebo hladkých stěnách bez puklin staví naopak z hlíny a slin hrnkovité hnízdo. Jejich malta později tak ztvrdne, že hnízdo neotevřeme nejen rukama, ale ani nožem. Takováto hnízda přetrvají desetiletí. Často můžeme nalézt v příhodném výklenku mnoho hnízd z dávných dob. Jen málokdy si ptáci staví hnízda ve stromech. Uvnitř je měkce vystýlají mechem, srstí a hlavně peřím, pozoruhodně často i myšími chlupy, které brhlíci nacházejí v rozpadlých vývržcích sov.

V dubnu sedí samička na 8 až 9 vajíčkách 14 až 15 dní. Mladí ptáci opouštějí svou pevnost teprve tehdy, když dovedou už dobře létat. Pak se po několika dnech osamostatňují.

Potrava

Hmyz a pavouci ze skalních štěrbin a z porostu na skalách. Na podzim a v zimě požírá brhlík skalní také plody a semena.

Brhlík skalníNázvy ve světě

Anglicky: Western Rock Nuthatch, Estonsky: Kalju-puukoristaja, Chorvatsky: Brgljez kamenjar, Německy: Felsenkleiber

Foto: http://ibc.lynxeds.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.