Brhlík lesní

Sitta europaea

Výskyt: Evropa, Asie, Afrika
Délka: 14 cm
Hmotnost: 19-29 g
Počet vajec: 6-8 ks
Inkubační doba: 14-15 dnů
Průměr kroužku: 3 mm
Potrava: Členovci, semena
velikost písma:  A A A
03.06.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     10083 zobrazení     4 komentáře

Znaky

Horní strana těla je popelavě šedá, spodní strana na severu a na východě Evropy bělavá, na jihu a na západě přibývá rezavé zbarvení. Samečkové mají hruď zbarvenou intenzivněji, mladí ptáci působí matně. Brhlík lesní je dlouhý 14 cm.

Prostředí

Listnaté a smíšené lesy se starými stromy a podrostem, na severu i lesy čistě jehličnaté. Brhlík lesní žije i v parcích a zahradách.

Rozmnožování

Za slunných únorových dnů můžeme zaslechnout vícekrát opakované flétnové volání samečků. Na jihu hnízdí už v březnu, na severu v dubnu. Je-li vchod do hnízdní dutiny široký, zmenšuje jej směsí slin a hlíny až na průměr svého těla, tj. asi 35 mm. Brhlík lesní přizdívá také datlí dutiny a vchody do ptačích budek, určených pro holuby doupňáky. Často spotřebuje na přizdění půl libry takové malty, která je po uschnutí velmi tvrdá. Staré hnízdní dutiny brhlík vyčistí. Vlastní hnízdo je jamka vystlaná kousky borové nebo březové kůry, mezi něž někdy zapadne 6 až 8 vajíček. Na vejcích sedí 14 až 15 dní, mláďata zůstávají v hnízdě 22 až 25 dní. Když hnízdo opouštějí, dovedou už dobře létat. Zůstávají velmi dlouho ukrytá v bezpečí hnízdní dutiny, z jejíž blízkosti brhlík odhání všechny ostatní ptáky výhrůžnými gesty, je-li to nutné i údery zobáku.

Potrava

Brhlík lesní vyhledává potravu ve škvírách v kůře a volné kousky kůry odlupuje. Když šplhá, nedrží nohy vedle sebe, ale za sebou. Může šplhat jak hlavou nahoru, tak dolů. Jeho hlavní potravou jsou členovci, v zimě i semena.

Brhlík lesníNázvy ve světě

Anglicky: Wood Nuthatch, Finsky: Pähkinänakkeli, Francouzsky: Sittelle torchepot, Holandsky: Boomklever, Chorvatsky: Šumski brgljez, Islandsky: Hnotigða, Italsky: Picchio muratore, Maďarsky: Csuszka, Německy: Kleiber, Norsky: Spettmeis

Foto: http://www.digitale-naturfotos.de

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

04.05.2021, 21:38
V teplické Zámecké zahradě jsem s vnukem pozoroval brhlíka, který umístil kulatý plod (zřejmě lískový oříšek) do rýhy v kůře vzrostlého stromu a v poloze hlavou dolů (zachycen nad oříškem) se ho snažil bušením zobáku rozbít. Když mu vypadl na zem, slétl pro něj, umístil na stejné místo a ve své činnosti pokračoval. To opakoval několikrát, pak jsme museli odejít.
12.02.2021, 17:03
Spatřen dnes na krmítku střední Morava Opatovice
08.04.2020, 12:24
Je i na severu Čech Tatinná u Žatce
26.08.2017, 17:44
Nachází se u Nového Strašecí - Mackova hora.