Znaky
Hlas strnada viničného zní podobně jako „cip". Ve všech šatech má kontrastní kresbu na šedavé hlavě, tvořenou tmavými temenními proužky, očním proužkem a proužkem lemujícím tváře; břicho je rezavě hnědé, ocas má bílé krajní rýdováky.
Prostřední
Tomuto druhu nejvíce vyhovuje kamenitá, křovím porostlá vysočina, vinice, ostružinové houští, olivové háje. Na jihu se s ním setkáme až ve vysokohorském stupni. Ve střední Evropě se strnad viničný vyskytuje hlavně v nížinách, vzácněji do nadmořské výšky 1200 metrů. Vzácně zaletuje také do České republiky, kde byl dosud zjištěn devětkrát, naposledy v květnu 1985 u Mikulova.
Rozmnožování
Sameček zpívá na hnízdišti z vyvýšeného místa od dubna do konce června. Jeho zpěv se podobá zpěvu střízlíka, nemá ale jeho břeskné tóny. Hnízdo staví strnad viničný na zemi v jamce pod převislou trávou. Hnízdí od května do června, v jediné snůšce je 4 až 6 vajíček. Na vejcích sedí pouze samička, mláďata zůstávají na hnízdě 10 až 13 dní po vyklubání z vajec.
Potrava
V létě strnad viničný požírá hojně hmyz, který loví, když prolézá houštiny. Je schopen při třepotavém letu vyzobnout z pavučiny pavouka. Na podzim semena, především travní. Mláďata krmí hlavně hmyzem.
Komentáře ke zvířeti