Strnad viničný

Emberiza cia

Výskyt: Severozápadní Afrika, jižní Evropa
Velikost: 15-16,5 cm
Hmotnost: 19-30 g
Počet vajec: 4-6 ks
Inkubační doba: 10-13 dnů
Průměr kroužku: 3 mm
Potrava: Hmyz, semena
velikost písma:  A A A
27.06.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     2395 zobrazení     0 komentářů

Znaky

Hlas strnada viničného zní podobně jako „cip". Ve všech šatech má kontrastní kresbu na šedavé hlavě, tvořenou tmavými temenními proužky, očním proužkem a proužkem lemujícím tváře; břicho je rezavě hnědé, ocas má bílé krajní rýdováky.

Prostřední

Tomuto druhu nejvíce vyhovuje kamenitá, křovím porostlá vysočina, vinice, ostružinové houští, olivové háje. Na jihu se s ním setkáme až ve vysokohorském stupni. Ve střední Evropě se strnad viničný vyskytuje hlavně v nížinách, vzácněji do nadmořské výšky 1200 metrů. Vzácně zaletuje také do České republiky, kde byl dosud zjištěn devětkrát, naposledy v květnu 1985 u Mikulova.

Rozmnožování

Sameček zpívá na hnízdišti z vyvýšeného místa od dubna do konce června. Jeho zpěv se podobá zpěvu střízlíka, nemá ale jeho břeskné tóny. Hnízdo staví strnad viničný na zemi v jamce pod převislou trávou. Hnízdí od května do června, v jediné snůšce je 4 až 6 vajíček. Na vejcích sedí pouze samička, mláďata zůstávají na hnízdě 10 až 13 dní po vyklubání z vajec.

Potrava

V létě strnad viničný požírá hojně hmyz, který loví, když prolézá houštiny. Je schopen při třepotavém letu vyzobnout z pavučiny pavouka. Na podzim semena, především travní. Mláďata krmí hlavně hmyzem.

Strnad viničnýNázvy ve světě

Anglicky: Rock Bunting, Dánsky: Klippeværling, Finsky: Vuorisirkku, Francouzsky: Bruant fou, Holandsky: Grijze gors, Chorvatsky: Strnadica cikavica, Islandsky: Steintittlingur, Italsky: Zigolo muciatto, Maďarsky: Bajszos sármány, Německy: Zippammer

Foto: http://www.vogelwarte.ch

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.