Strnad šedokrký

Emberiza caesia

Výskyt: Evropa
Počet vajec: 3-6 ks
Inkubační doba: 11-13 dnů
Potrava: Hmyz a semena
velikost písma:  A A A
23.04.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     1919 zobrazení     0 komentářů

Znaky

Sameček má ve svatebním šatě šedou hlavu, týl i okolí volátka, hřbet má hnědý, hruď a břicho červenavé. Když strnad šedokrký vyhnízdí, pelichají ptáci do zimního šatu, v němž jsou všechna péra lemovaná červenošedě. Samička se v letním šatu podobá samečkovi, všechny barvy jsou však matnější a hlava a hruď jsou jemně podélná skvrnité. Tento pták byl pojmenován po německém lékaři Phillippovi Jakobu Cretzschmarovi.

Prostředí

Strnad šedokrký obývá skalnatá a křovinatá krajina. Je tažným druhem, zimu tráví v Súdánu.

Rozmnožování

Hnízdí jednotlivě nebo výjimečně v malých koloniích. Většinou je strnad šedokrký monogamní, ale jsou známy i případy polygamie. Hnízdo staví samotná samice na zemi v trávě, i v polích. Hnízdí 1x ročně; snůška čítá 4-5 (3-6) namodralých, našedlých nebo narůžovělých vajec s tmavým skvrněním a vlnkováním o velikosti 19,9 x 15,6 milimetrů. Inkubace trvá u tohoto druhu 11-13 dnů, sedí pouze samice. O mláďata se poté starají oba rodiče; hnízdo opouštějí mláďata ve věku 12-13 dnů a o dalších 8-12 dnů později jsou již plně samostatná.

Potrava

Strnad šedokrký se v přírodě živí hlavně hmyzem, především v době hnízdění, při krmení mladých, a mimo toto období požírá semena.

Strnad šedokrkýNázvy ve světě

Anglicky: Cretzschmar's Bunting, Finsky: Ruostekurkkusirkku, Francouzsky: Bruant cendrillard, Holandsky: Bruinkeelortolaan, Islandsky: Hrjósturtittlingur, Italsky: Ortolano grigio, Maďarsky: Rozsdás sármány, Německy: Grauortolan

Foto: http://ibc.lynxeds.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.