Strnad severní

Calcarius lapponicus

Výskyt: Evropa
Velikost: 14-15,5 cm
Hmotnost: 20-34 g
Počet vajec: 4-5 ks
Inkubační doba: 13-14 dnů
Potrava: Hmyz a semena
velikost písma:  A A A
27.06.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     1854 zobrazení     0 komentářů

Znaky

V době hnízdění má sameček tohoto druhu černou hlavu, červenohnědý týl a bílý proužek přes oko. Samička má žlutý zobák a červenohnědý týl.

Prostředí

Eurasijská tundra od pásma severského březového lesa. Strnad severní je charakteristický pták kopcovité neskalnaté tundry se zakrslými keříky. V příhodných, na potravu bohatých biotopech leží okrsky jednotlivých párů velmi hustě vedle sebe. Zimu přečkává tento druh v jižním Rusku. Vzácně zaletuje také do České republiky, kde byl dosud zjištěn devětkrát. Většina pozorování je zimních. Naposledy byl zjištěn v září 1990 na nádrži Rozkoš.

Rozmnožování

Samečkové přilétají do hnízdišť před samičkami a vyzpěvují jak z různých vyvýšenin, tak i v letu, při čemž se snášejí a přitom třepetají křídly. Hnízdí na vlhkých místech, také v tundře. Stavba hnízda začíná náhle, jakmile se oteplí a na větších plochách tundry zmizí sníh. Hnízdo je obvykle v křovině a vzhledem k místnímu klimatu je teple vystláno peřím. Na vejcích sedí strnad severní v červnu, v červenci mladí ptáci hnízdo opouštějí.

Potrava

V létě představují krmnou dávku hlavně komáři, kteří jsou v tundře nesmírně hojní, v zimním období, jako ostatní strnadi, požírá semena.

Strnad severníNázvy ve světě

Anglicky: Lapland Bunting, Finsky: Lapinsirkku, Francouzsky: Bruant lapon, Holandsky: IJsgors, Chorvatsky: Laponska strnadica, Islandsky: Sportittlingur, Italsky: Zigolo di Lapponia, Maďarsky: Sarkantyús sármány, Německy: Spornammer

Foto: http://fr.treknature.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.