Čížek lesní

Carduelis spinus

Výskyt: Evropa, východní Asie
Velikost: 12 cm
Hmotnost: 10-18 g
Počet vajec: 2-6 ks
Inkubační doba: 12-14 dnů
Potrava: Semena i hmyz
velikost písma:  A A A
03.03.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     6638 zobrazení     0 komentářů

Znaky

Obě pohlaví mají žlutozelený kostřec, sameček má černé temeno. Zobák proti zobáku zvonohlíka je tenký. Samička má nenápadné opeření. Čížek lesní dorůstá délky těla 12 centimetrů.

Prostředí

V době hnízdění se čížek lesní vyskytuje v jehličnatém lese, jinak v lužních lesích, ovocných zahradách a parcích. V České republice hnízdí v počtu 90 000-100 000 párů, a to až po nadmořskou výšku 1600 m n. m. V zimě, kdy je zde zastoupen 1,5-2,5 miliony jedinci, na českém území přilétají ptáci ze severní a východní Evropy.

Rozmnožování

V době hnízdění létá tokající sameček s rozmáchlými křídly a rozestřeným ocasem. Zpívá pilně i v korunách stromů, jeho písnička je skromná. Pevné a dobře lišejníkem maskované hnízdo staví čížek lesní většinou těsně při kmeni ve výšce 10 m i více. Hnízdit začíná koncem dubna či začátkem května, na vejcích sedí 12 až 14 dní, mláďata zůstávají na hnízdě 13 až 15 dní. Sedí jen samička, krmí oba rodiče.

Potrava

Je převážně semenožravý. Na podzim a v zimě požírá zejména semena listnatých stromů, včetně břízy nebo olše. Zalétává též do kulturních krajin, kde se přidává k jiným pěnkavovitým pěvcům a společně pátrají po semenech hvězdnicovitých rostlin, jakými jsou např. bodláky či pampelišky. Na jaře a v létě se v jeho potravě objevují zejména semena jehličnatých stromů. V době hnízdění loví rovněž hmyz.

Čížek lesníNázvy ve světě

Anglicky: Eurasian Siskin, Estonsky: Siisike, Finsky: Vihervarpunen, Francouzsky: Tarin des aulnes, Holandsky: Sijs, Chorvatsky: Čižak, Islandsky: Barrfinka, Italsky: Lucarino, Maďarsky: Csíz, Německy: Erlenzeisig, Norsky: Grønnsisik, Polsky: Czyż, Portugalsky: Lugre, Rumunsky: Scatiu

Foto: http://islaynaturalhistory.blogspot.cz

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.