Znaky
Těžkopádný 14,5 cm dlouhý pták. Samička je šedá se zelenavým nádechem, sameček má žlutozelenou hruď. Mladí ptáci jsou hnědaví, podélně tmavě pruhovaní. Vždy mají žlutý kořen ocasu, staří ptáci mají i žlutá políčka na křídlech. Zobák má zvonek zelený mohutný.
Prostředí
Lesy, kulturní krajina se stromy, parky, zahrady. V mnoha městech je nejhojnějším ptákem, hojnějším než je vrabec domácí. Hnízdí i v květinových truhlících na balkónech. Na jihu hnízdí v olivových hájích.
Rozmnožování
V únoru patří zvonek zelený k prvním zpěvákům, vyzpěvujícím z vrcholu stromů a často vylétá k toku s přehnaně působícím máváním křídly. Hnízdo není tak umělecká stavba jako hnízdo většiny pěnkavovitých. Zřídka je v keři nebo v houštině výš než na dosah lidské ruky. Samička hnízdo staví, samec pokud právě nezpívá - donáší část materiálu. Hnízdit začíná v dubnu, městští zvonkové často už v březnu, takže první mladí ptáci vyletují již v době, kdy se teprve začínají zelenat stromy. Samice sedí velmi pevně, sameček mezitím v blízkosti hnízda zpívá a provozuje své svatební lety. Je-li samička častěji rušena na většinou 5 vejcích, opouští brzy hnízdo a jen pomalu se upokojí. Na vejcích sedí 13 až 14 dní, mláďata jsou v hnízdě 13 až 14 dní po vyklubání. Rodiče je krmí z volátek rozměklý- mi semeny. Neodnášejí z hnízda trus ptáčat, ale nechávají jej ležet na okraji hnízda, kam jej mláďata odkládají. Tak vzniká z trusu během období krmení na okraji hnízda pevná zídka. Koncem hnízdního období samečkové umlkají, mnohé páry hnízdí pak znovu.
Potrava
Zvonek zelený konzumuje semena, zvláště bukvice a semena slunečnice. Z šípků vyzobávají zvonkové jen zrníčka a zanechávají na stopce červené „masíčko" jako maličký pohárek.
Komentáře ke zvířeti
Nepřihlášený uživatel
Slovensky: Zelienka (obyčajná), alebo Stehlík zelený
Polsky: Dzwoniec (zwyczajny)
Švédsky: Grönfink
Holandsky: Groenling, of Groenvink, of Groninge
Rusky: Обыкновенная зеленушка, или Зеленушка