Pěnkava jikavec

Fringilla montifringilla

Výskyt: Asie
Velikost: 14-16 cm
Hmotnost: 23 g
Počet vajec: 5-7 ks
Inkubační doba: 14 dnů
Průměr kroužku: 3 mm
Potrava: Hmyz, semena
velikost písma:  A A A
10.06.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     4436 zobrazení     0 komentářů

Znaky

Celkovým vzhledem připomíná pěnkavu obecnou. Mimo hnízdní období žije často v hustých hejnech. V letu vydávají jikavci v přestávkách kontaktní volání „či i". Samečkové mají v létě černou hlavu, samičky žlutohnědou. Hruď samců je červenavá, samiček hlinitě žlutá. Na hlavě má nápadnou chocholku, kterou často napřimuje. Zpěv jikavce je skromné cvrlikání. V letu je nápadný jeho bílý kostřec.

Prostředí

Pěnkava jikavec obývá lesy všeho druhu.

Rozmnožování

Hnízdo staví pěnkava jikavec většinou těsně u kmene 4 až 5 m nad zemí a je důkladnější než hnízdo pěnkavy obecné. V jediné snůšce je obvykle 6 vajec. Hnízdí v červnu. První mláďata vyletují v polovině června, brzy se shlukují do hejn a mizí.

Potrava

V létě takřka výhradně hmyz. V zimě semena, např. vypadaná semena smrků.

Všeobecně

Jikavci přezimují ve střední Evropě. Společně se snášejí na sklizená pole, a když leží sníh, bývají věrnými hosty na krmítkách, kde se chovají opravdu svárlivě.

V březnu, ještě na zimovišti, se přebarvují do kontrastního letního šatu. Často se objevují v takových hejnech, že se pod jejich tíží lámou větve na stromech. Hejna jikavců se každého večera vracejí ke spánku na tytéž stromy, a když se stanou obětí hladu a mrazu, bývá ráno zem pod těmito stromy pokrytá těly mrtvých ptáků. V minulosti se jikavci stávali často kořistí lovců a byli považováni za lahůdku. V poslední době je velmi málo zpráv o hnízdění jikavců ve střední Evropě.

Pěnkava jikavecNázvy ve světě

Anglicky: Brambling, Dánsky: Kvækerfinke, Francouzsky: Pinson du nord, Holandsky: Keep, Chorvatsky: Zeba nikavica, Islandsky: Fjallafinka, Italsky: Peppola, Maďarsky: Fenyőpinty, Německy: Bergfink, Norsky: Bjørkefink, Polsky: Jer

Foto: http://www.bobperryonline.co.uk

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.