Špaček černý

Sturnus unicolor

Výskyt: Evropa
Počet vajec: 4 ks
Inkubační doba: 14 dnů
Průměr kroužku: 4,5 mm
Potrava: Hmyz, bobule
velikost písma:  A A A
24.06.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     7147 zobrazení     0 komentářů

Znaky

Špaček černý je velmi blízkým příbuzným špačka obecného. Tento druh vznikl pravděpodobně teprve za ledových dob na horami izolovaném Pyrenejském poloostrově ze zdejší populace špačků. Špaček černý je v létě jednobarevně černý a v zimě jen slabě kropenatý.

Prostředí

Tento špaček nahrazuje ve Španělsku špačka obecného. Nikdy se nevyskytují společně. Když ale v zimě přetahují přes Španělsko hejna špačků obecných, připojují se k nim i jednotliví špačkové černí a nejsou pak od špačků obecných k rozeznání. Tento druh není považován za ohrožený. Evropská populace je odhadována na 2 – 3 miliony hnízdících párů. Evropa tvoří 50 – 74 procent světové populace špačka černého. Velice hrubým odhadem by se na světě mohlo vyskytovat kolem 14 000 000 ptáků tohoto druhu.

Rozmnožování

Špačkové černí jsou úzce závislí na člověku a obyčejně hnízdí v koloniích pod střechami, v šachtách studní nebo v trhlinách ve zdech. Snůška čítá zpravidla čtyři vejce. Hejna, která špaček černý tvoří, nebývají až tak velká jako je tomu u špačka obecného. Naučí se výborně imitovat různé ptačí zvuky.

Potrava

Tento druh je všežravý, konzumuje jak hmyz, tak i různé bobule atd. Živočišná potrava převládá samozřejmě hlavně v době odchovu mláďat.

Špaček černýNázvy ve světě

Anglicky: Spotless Starling, Dánsky: Ensfarvet Stær, Německy: Einfarbstar

Foto: http://avesricardo.blogspot.cz

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.