Špaček růžový

Sturnus roseus

Výskyt: Od jihovýchodní Evropy po jižní Asii
Velikost: 19-22 cm
Hmotnost: 65-80 g
Počet vajec: 3-8 ks
Inkubační doba: 11-14 dnů
Průměr kroužku: 4,5 mm
Délka života: 11 let
Potrava: Hmyz
velikost písma:  A A A
24.06.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     2199 zobrazení     0 komentářů

Znaky

Špaček růžový je velký jako špaček obecný a má chocholku. Mladí ptáci se velmi podobají mladým špačkům obecným, jsou ale o něco světlejší a mají i světlé nohy. Jsou to výjimečně společenští ptáci. Hmotnost se v závislosti na pohlaví pohybuje od 65 do 80 gramů, kdy nižších hodnot dosahují vždy samice.

Prostředí

Stepní krajiny. Špačkové růžoví se objevují tam, kde se objevují hejna saranče stěhovavé. Hnízdí v rozmezí od jihovýchodní Evropy po jižní Asii. Je tažný se zimovišti v Indii a tropické Asii. Občas bývá zaznamenáván také na území střední Evropy, včetně České republiky. Jeho přirozeným prostředím jsou stepi a otevřená hospodářská krajina.

Rozmnožování

Špačkové růžoví dělají všechno společně. Létají jako růžové oblaky, nečekaně zahnízdí v místech, kde nikdy předtím nehnízdili, po několika měsících zmizí na neurčitou dobu i s mladými ptáky. Početné kolonie hnízdí často na suťových svazích. Samci v období rozmnožování mají výrazně prodloužená pera na hlavě, která při vzrušení vztyčují.

Potrava

Špačci růžoví jsou lovci hmyzu. Pobíhají mezi pasoucím se dobytkem a odpočívají na hřbetech ovcí. Především ale sledují hejna saranče stěhovavé, a proto jsou mezi venkovským obyvatelstvem oblíbení. Jinak jsou tito špačci ale všežraví.

Špaček růžovýNázvy ve světě

Anglicky: Rose-coloured Starling, Dánsky: Rosenstær, Finsky: Punakottarainen, Francouzsky: Martin roselin, Holandsky: Roze spreeuw, Chorvatsky: Ružičasti čvorak, Islandsky: Rósastari, Italsky: Storno roseo, Maďarsky: Pásztormadár, Německy: Rosenstar, Norsky: Rosenstær, Polsky: Pasterz, Portugalsky: Estorinho-rosado, Rusky: Розовый скворец, Slovensky: Škorec ružový, Španělsky: Estornino rosado, Švédsky: Rosenstare

Foto: http://orientalbirdimages.org

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.