Sojka zlověstná

Perisoreus infaustus

Výskyt: Evropa, Asie
Velikost: 30 cm
Hmotnost: 70-100 g
Počet vajec: 3-4 ks
Inkubační doba: 16-17 dnů
Potrava: Hmyz, ptačí vejce, myši
velikost písma:  A A A
15.12.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     3206 zobrazení     0 komentářů

Znaky

Sojka zlověstná je menší než sojka obecná, dlouhá asi 30 cm. Je přísně vázaná na les. Látá lehce a tiše s vějířovitým ocasem. Je hlučná, má sytý hlas a není nijak plachá. Neustále je v pohybu a v činnosti. Má slabý zobák, v křídlech a v ocase má skořicově červená pára.

Prostředí

Husté severské jehličnaté lesy, v zimě přetahuje i do severské březové zóny, objevuje se v obvodu lidských sídel a také jako host na krmítkách.

Rozmnožování

V době hnízdění zpívá sameček švitořivě, podobně jako špačkové. Jeho zpěv však zřejmě není určen k tomu, aby v samotě severského lesa přivábil partnerku. Má spíš sdělit partnerovi už přítomnému, že je připraven k hnízdění a také jej k tomu přimět.

V podstatě žije sojka zlověstná v manželství po celý život. Hnízdí velice brzy v dubnu v době jarního tání. Hnízdo bývá většinou 2 až 6 m vysoko ve smrkových větvích, hustě obrostlých lišejníky. Je to důkladná, hluboká a peřím sněžných kurů bohatě vystlaná miska. Z 3 nebo 4 vajíček se po 16 až 17 dnech sezení klubou mláďata. Přicházejí na svět ještě před skončením oblevy, a proto zůstávají na hnízdě nezvykle dlouho, až 5 týdnů, takže většinou vyletují až v červnu. V době hnízdění jsou sojky zlověstné plaché a velmi tiché.

Potrava

Potravu vyhledávají sojky zlověstné výhradně na stromech. Jejich strava je převážně živočišná a tvoří ji především hmyz. Za oběť jim padnou i ptačí vejce a holátka menších druhů, někdy i rejskové a myši. Na podzim se sojky podílejí na bohaté žni severských bobulí, v zimě vyklovávají semena ze šišek jehličnanů.

Sojka zlověstnáNázvy ve světě

Anglicky: Siberian Jay, Finsky: Kuukkeli, Francouzsky: Mésangeai imitateur, Holandsky: Taigagaai, Islandsky: Váskaði, Italsky: Ghiandaia siberiana, Maďarsky: Északi szajkó, Německy: Unglückshäher

Foto: http://www.luontoportti.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.