Potáplice lední

Gavia immer

Výskyt: Tundry a lesy Severní Ameriky
Délka: 68-81 cm
Hmotnost: 4,5 kg
Počet vajec: 2 ks
Inkubační doba: 29-30 dnů
Průměr kroužku: 12 mm
Potrava: Ryby, obojživelníci
velikost písma:  A A A
11.06.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     2939 zobrazení     0 komentářů

Znaky

Ve svatebním šatě je potáplice lední nezaměnitelná díky černé hlavě se zelenomodrým hedvábným leskem a černošedému rovnému zobáku. V zimě velmi podobná potáplici severní, většinou však o trochu větší. Délka 68 až 81 cm, rozpětí 150 cm, hmotnost až 4,5 kg. Červené oči a černobíle vzorkované hrdlo stejně jako stejně pruhovaný krční pruh svatebního šatu má i potáplice žlutozobá. V zimním šatě je možno všechny čtyři druhy potáplic navzájem lehko zaměnit. Potáplice severní a potáplice malá jsou podstatně menší než potáplice lední a žlutozobá (60 cm proti 70 - 80 cm délky těla). Potáplice žlutozobá a potáplice malá mají lehce ohnuté zobáky, zobáky potáplice severní a lední jsou rovné.

Prostředí

Ptáci hnízdící v arktické Severní Americe, v Grónsku a na Islandu. Jednotliví ptáci přečkávají léto u Faerských ostrovů a Spitzberg, aniž by hnízdili. V zimě se potáplice lední objevují u norského pobřeží i v Severním a Baltském moři. Jednotliví mladí ptáci jsou bouřemi zanášeni daleko k jihu, takže je možno spatřit potáplice lední až na Bodamském jezeře a dokonce ve Středozemním moři. V létě žijí ptáci na velkých sladkovodních jezerech v tundře a v zalesněné tundře.

Rozmnožování

Tam, kde hnízdí potáplice lední, ozývají se za přísvitu půlnočního slunce působivé hlasy tokajících velkých ptáků nad vodou, často v duetu. Potáplice lední, žijící po celý život s týmž partnerem se zdržují na jednou zvoleném hnízdišti po celý život, i tehdy, jsou-li vyrušovány. Začátek hnízdění závisí na čase oblevy na jezeře a spadá obvykle do června. I místo hnízdění ptáci po léta nemění. Hnízdo na pevném podkladě je u mnoha párů jen jamka na zemi, u jiných jej tvoří ale zřetelná hromada z mechu a vodních rostlin. Na hnízdě sedí oba rodiče, doba hnízdění je 29 až 30 dní. V nebezpečí se hnízdící pták přitiskne k vejcím a natáhne krk dopředu. V nouzi ptáci hnízdo účinně brání údery zobáku, mnohé páry dokonce i před člověkem. Dvě vejce dlouhá asi 9 cm nelze odlišit od vajec potáplice žlutozobé.

Potrava

Ryby. Lovící potáplice zůstávají pod vodou až 3 minuty a při potápění odplouvají až do vzdálenosti 200 m.

Potáplice ledníNázvy ve světě

Anglicky: Great Northern Diver, Dánsky: Islom, Finsky: Amerikanjääkuikka, Francouzsky: Plongeon imbrin, Holandsky: IJsduiker, Chorvatsky: Veliki plijenor, Islandsky: Himbrimi, Italsky: Strolaga maggiore, Maďarsky: Jeges búvár, Německy: Eistaucher

Foto: http://www.alaska-in-pictures.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.