Buřňáček oceánský

Oceanites oceanicus

Výskyt: Pobřeží Antarktidy
Délka: 18 cm
Hmotnost: 34-45 g
Počet vajec: 1 ks
Inkubační doba: 43 dnů
Potrava: Malé sépie, rybky, korýšci
velikost písma:  A A A
10.06.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     1479 zobrazení     0 komentářů

Znaky

O něco větší než jiřička, dlouhý 18 cm. Na rozdíl od buřňáčka malého často plachtí, přičemž nohy se žlutými plovacími blanami přesahují rovně zakončený ocásek. Buřňáček oceánský dělá dojem, jakoby běhal na vodě. Ve skutečnosti ponoří buřňáček do vody jen jednu nebo obě nohy, aby zbrzdil rychlost letu, když objevil možnou kořist.

Prostředí

Pták hnízdící v miliónovém množství na ostrovech v jižních oblastech Severního moře a jeden z mála tažných ptáků jižní polokoule, kteří za jižních větrů létají během našeho léta. Výrazný obyvatel volného moře, jejž je možno pozorovat jen výjimečně na pobřeží. Po zemi se ptáčci posouvají pomocí křídel i noh. Brání se tím, že na nepřítele vyplivují rybím tukem páchnoucí obsah žaludku.

Rozmnožování

Velké bílé vejce kladou ptáci do skalní štěrbiny nebo nory v zemi. Hnízdění trvá asi 40 dní. Mládě se stříbřitě šedým prachovým peřím je předtím, než vyletí z hnízda, velmi tučné a mnohem těžší, než jeho rodiče. V minulých dobách lidé tyto mladé buřňáčky sušili, protahovali jimi knoty a používali ke svícení jako jakési svíčky.

Potrava

Malé sépie, rybky, korýšci, měkkýši, jež pták sbírá s hladiny. Buřňáčci se také dovedou třepetat na jednom místě a potápět, přičemž vyplavou zas jako korek. Jsou převážně ptáky soumračnými a nočními.

Buřňáček oceánskýNázvy ve světě

Anglicky: Wilson's Storm-petrel, Francouzsky: Océanite de Wilson, Německy: Buntfuss-sturmschwalbe

Foto: http://travellingbirds.blogspot.cz

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.