Buřňáček malý

Hydrobates pelagicus

Výskyt: Většina světových pobřeží
Délka: 15 cm
Hmotnost: 18,5-38,5 g
Počet vajec: 1 ks
Inkubační doba: 38-41 dnů
Potrava: Hlavonožci, korýši, medůzy a ryby
velikost písma:  A A A
16.07.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     2010 zobrazení     0 komentářů

Znaky

Nejmenší ze všech mořských ptáků je dlouhý asi 15 cm (o málo větší než vlaštovka). Podobá se jiřičce, nemá ale vidličnatě rozdvojený ocásek. Má bílý kostřec a světlý pruh na křídlech. Nohy jsou černé. Za noci vydává v hnízdních koloniích bzučivé zvuky. Buřňáček malý následuje plachtivým letem lodě.

Prostředí

Buřňáček malý tráví takřka celý svůj život na bouřlivém oceánu. Stoupá a klesá svérázným letem těsně nad vlnami, aniž by jej zalily nebo jen dostihly. Přitom se zdá, že jej vlny smetou a že se už nohama dotýká vody, pak ale přece pokračuje dál v letu - po celé dny. Zvlášť čiperný je za soumraku, když mořští živočichové stoupají k hladině. Občas plave také podobně jako racek.

Rozmnožování

Buřňáčkové hnízdí v malých až středně velkých koloniích na skalnatých ostrovech, kde sedí na vejcích většinou hluboko ve skalních škvírách, často však i v hromadách kamení a suchých zídkách a dokonce i v norách, jež si sami vyhrabávají v rašelinné půdě. Zasype-li vchody k hnízdům pozdní sníh a nejsou-li navenek patrné, často mnohé snůšky zahynou. Velké škody mohu také v koloniích nadělat krysy, kočky a psi.

Všeobecně

Buřňáček obecný je o něco větší než buřňáček malý a rozeznáme jej od něho hlavně podle jen slabě vidličnatého ocasu. Tento buřňáček nenásleduje lodě, ale poletuje typickým houpavým letem odhodlaně sem a tam.

Buřňáček malýNázvy ve světě

Anglicky: Storm Petrel, Finsky: Merikeiju, Francouzsky: Pétrel tempête, Holandsky: Stormvogeltje, Chorvatsky: Burnica, Islandsky: Stormsvala, Italsky: Uccello delle tempeste, Maďarsky: Viharfecske, Německy: Sturmschwalbe

Foto: http://www.birdsinbulgaria.org

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.