Znaky
Nejmenší ze všech mořských ptáků je dlouhý asi 15 cm (o málo větší než vlaštovka). Podobá se jiřičce, nemá ale vidličnatě rozdvojený ocásek. Má bílý kostřec a světlý pruh na křídlech. Nohy jsou černé. Za noci vydává v hnízdních koloniích bzučivé zvuky. Buřňáček malý následuje plachtivým letem lodě.
Prostředí
Buřňáček malý tráví takřka celý svůj život na bouřlivém oceánu. Stoupá a klesá svérázným letem těsně nad vlnami, aniž by jej zalily nebo jen dostihly. Přitom se zdá, že jej vlny smetou a že se už nohama dotýká vody, pak ale přece pokračuje dál v letu - po celé dny. Zvlášť čiperný je za soumraku, když mořští živočichové stoupají k hladině. Občas plave také podobně jako racek.
Rozmnožování
Buřňáčkové hnízdí v malých až středně velkých koloniích na skalnatých ostrovech, kde sedí na vejcích většinou hluboko ve skalních škvírách, často však i v hromadách kamení a suchých zídkách a dokonce i v norách, jež si sami vyhrabávají v rašelinné půdě. Zasype-li vchody k hnízdům pozdní sníh a nejsou-li navenek patrné, často mnohé snůšky zahynou. Velké škody mohu také v koloniích nadělat krysy, kočky a psi.
Všeobecně
Buřňáček obecný je o něco větší než buřňáček malý a rozeznáme jej od něho hlavně podle jen slabě vidličnatého ocasu. Tento buřňáček nenásleduje lodě, ale poletuje typickým houpavým letem odhodlaně sem a tam.
Komentáře ke zvířeti