Kormorán chocholatý

Phalacrocorax aristotelis

Výskyt: Evropa, Afrika
Velikost: 76 cm
Hmotnost: 1750-2155 g
Počet vajec: 2-5 ks
Inkubační doba: 27-28 dnů
Průměr kroužku: 16 mm
Délka života: Až 16 let
Potrava: Rybáři
velikost písma:  A A A
20.03.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     2919 zobrazení     0 komentářů

Znaky

Znatelně menší než kormorán velký, dlouhý kolem 76 cm. Staří ptáci jsou tmaví s kovovým leskem a žlutým kořenem zobáku. V týdnech hnízdění mají dopředu zakřivenou péřovou chocholku. Mladí ptáci jsou nenápadně hnědošedí. Mimo dobu hnízdění je kormorán chocholatý prakticky němý. Hlas je krákoravý.

Prostředí

Kormorán chocholatý je výlučně mořským ptákem a hnízdí od Maroka, kde v létě teplota moře dosahuje 26 stupňů až po Severní mys, kde nepřekračuje 4 stupně. Žije na skalnatých, zátokami členěných pobřežích a na přilehlých ostrovech. Mimo dobu rozmnožování je zčásti stálým, zčásti tažným ptákem a nezřídka je jej možno pozorovat i na Helgolandu.

Rozmnožování

Kormoráni chocholatí hnízdí často na úpatí ptačích hor ve skalních výklencích a výstupcích, většinou v malých skupinách. Jejich sousedy a spoluobyvateli na nejlepších místech jsou rackové tříprstí a buřňáci lední. Kormoráni hnízdí od března do května. Mají většinou tři vejce dlouhá asi 63 mm, sedí na nich 27 až 28 dnů, mláďata se osamostatňují po 6 až 8 týdnech. Při sezení se oba rodiče střídají, přičemž ten z partnerů, který nesedí, stojí často vedle hnízda. Většinou sedí samice a samec se objevuje vždy jednou dopoledne a odpoledne velmi přesně, aby samičku vystřídal při sezení. Při hnízdění leží vejce na ploutvovitých nohách. Mláďata se klubou holá a černá a brzy získávají černé prachové peří.

Potrava

Kormoráni chocholatí se stejně jako ostatní kormoráni při potápění promočí na kůži. Proto se do vody odhodlávají, jen aby rybařili a pak pečlivě suší peří, přičemž mávají křídly. Při rybaření se dovedou potápět až do hloubky 20 metrů. Živí se nejrůznějšími rybami.

Kormorán chocholatýNázvy ve světě

Anglicky: European Shag, Finsky: Karimetso, Francouzsky: Cormoran huppé, Holandsky: Kuifallscholver, Chorvatsky: Morski vranac, Islandsky: Toppskarfur, Italsky: Marangone dal ciuffo, Maďarsky: Üstökös kárókatona, Německy: Krähenscharbe, Norsky: Toppskarv, Polsky: Kormoran czubaty, Portugalsky: Corvo-marinho-de-crista

Foto: www.gencmekan

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.