Lori žlutohřbetý

Lorius garrulus

Výskyt: Indonéské ostrovy v souostroví Moluky
Velikost: 30 cm
Hmotnost: 180-250 g
Kroužek: 8 mm
Počet vajec: 2 ks
Inkubační doba: 26 dnů
Potrava: Nektar, ovoce, pyl, instantní krmení
velikost písma:  A A A
18.09.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     10132 zobrazení     2 komentáře

Popis

Lori žlutohřbetý patři mezi červené druhy, jen křidla a holenní peří jsou zelené, ohbí křídla a spodní krovky křídelní žluté. Při sedu tvoří žluté skvrnky na křídlech uprostřed zad jasné pole. Na spodní straně ručních letek má růžově červený proužek. Ocasní pera jsou červená, na konci tmavě zelená. Zobák je oranžový, duhovka žlutavě hnědá až oranžově červená. Běhák tmavě šedý. Samice má duhovku světle hnědou, mladý pták tmavě hnědou.

Výskyt

Lori žlutohřbetý obývá některé indonéské ostrovy v souostroví Moluky.

Život v přírodě

Podobně jako mnozí jeho příbuzní ho můžeme nejčastěji zahlédnout vysoko v korunách stromů, na řadě ostrovů je velice početný. Část roku se drží v párech, po vyhnízdění se rodiny s mladými spojují do větších skupin. Ozývají se nepříjemným vřeštivým hlasem. Hnízdí v dutinách starých stromů, samice snáší jen dvě bílá vejce, na kterých sama sedí. Potomstvo krmí oba rodiče. Mladí se na hnízdě zdržují téměř tři týdny.

Chov

Tento lori patří k nejdéle známým druhům papoušků - popsal ho ve své knize již Carolus Clusius v roce 1605. Do Evropy se dostal ve druhé polovině minulého století, byl v té době velice oblíbený a mezi milovníky ptáků rozšířený. Také u nás byl chován již v minulém století, vystavován kupříkladu v roce 1881. Odchovů bylo docíleno již počátkem století, u nás první odchov zaznamenala zoologická zahrada ve Dvoře Králové v roce 1979 a v roce 1983 J. Beneš.

Potrava

Krmení pro lorie, ovoce, rajčata, drobná semena, hmyz.

Lori žlutohřbetýNázvy ve světě

Latinsky: Lorius garrulus, Anglicky: Chattering Lory, Dánsky: Gulskuldret Lori, Finsky: lörppöluri, Francouzsky: Lori noira, Holandsky: Molukkenlori, Italsky: Lori garrulo, Japonsky: shoujouinko, Japonsky 2: ショウジョウインコ, Norsky: Skvaldrelori, Německy: Prachtlori, Polsky: dama gwarliwa, Rusky: Желтоспинный широкохвостый лори, Slovensky: lori žltochrbtý, Čínsky: 噪鹦鹉, Španělsky: Lori Gárrulo, Švédsky: Snatterlorikit

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

30.05.2021, 17:03
lori
žkuto,hřbetý
jes,to,ptaček,který,pochazi
z,australie,a,dase,naučit,mluvit,a,snadno
se,da,i,ochočit
12.12.2015, 13:09
Mohla by tam být prosím cena? Byla bych moc ráda,ale jinak krásné počteníčko.