Turpan černý

Melanitta nigra

Výskyt: Evropa, Asie
Délka: 48 cm
Hmotnost: 600-1610 g
Počet vajec: 5-10 ks
Inkubační doba: 30-31 dnů
Potrava: Mlži, plži
velikost písma:  A A A
15.12.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     2067 zobrazení     0 komentářů

Znaky

Délka těla 48 cm. Kačer je ve svatebním šatě jednobarevně černý a má na zobáku výraznou skvrnu a nápadný hrbol. Prostý šat samce i samice je tmavohnědý, hlava a krk po stranách jsou světlejší. Tím se poněkud podobají polákovi velkému, jsou však mnohem tmavší. I křídla jsou jednobarevně tmavá.

Turpan černý drží při plování zobák namířený lehce vzhůru a někdy zvedá i ocas. Za letu vydává hluk. Ptáci táhnou většinou v dlouhých šikmých řadách až 10 metrů nad vodou. Přitom letí celá řada houpavě nahoru a dolů jako přes neviditelné překážky. Je velmi společenský, ale jen mezi příslušníky svého druhu. Ptáci jedné skupiny se ponořují a vynořují najednou. Jejich tok probíhá v září a ozývá se při něm flétnovitý zvuk „dyit".

Prostředí

Turpani černí se neustále zdržují na moři před přílivovou zónou, většinou ve vzdálenosti 1 až 6 km od pobřeží, takže je můžeme pozorovat jen s triedrem a vzhledem k vlnobití jen z vyvýšeného místa. Mimo dobu hnízdění na souš nevystupují. Často se turpani octnou v ropné skvrně. Později jsou jejich zamaštěná těla vyvrhována na pláže.

Turpani černí hnízdí daleko na severu, v našem století osídlili mnohá místa ve Finsku. Hnízdí však ještě místy na Britských ostrovech a hojní jsou na Islandu v okolí jezera Myvatn. Hejna ptáků přezimují ve východních oblastech Baltu, v Severním moři a na západních březích Evropy.

Rozmnožování

Turpan černý hnízdí od počátku června pod hustými křovisky u jezer a pomalých řek.

Potrava

Hlavně mlži a plži.

Turpan černýNázvy ve světě

Anglicky: Common Scoter, Chorvatsky: Crna patka, Islandsky: Hrafnsönd, Italsky: Orchetto marino, Maďarsky: Fekete réce, Německy: Trauerente

Foto: http://colinknight.blogspot.cz

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.