Kulík bledý

Pluvialis squatarola

Výskyt: Evropa
Velikost: 26-30 cm
Hmotnost: 180-320 g
Počet vajec: 4 ks
Inkubační doba: 25 dnů
Průměr kroužku: 5,8 mm
Potrava: Hmyz, semena
velikost písma:  A A A
16.07.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     1786 zobrazení     0 komentářů

Znaky

Tvarem těla je kulík bledý podobný kulíku zlatému, působí však zavalitěji. V létě jej poznáme podle temné černi spodní části těla a bělošedé části horní. Když protahují, můžeme se s nimi setkat i na středoevropských pobřežích, vzácněji i ve vnitrozemí. Většinou odpočívají na štěrkovitých březích, na dně vypuštěných rybníků, na nerozoraných polích, nebrodí se však v bahně. Za tahu se zdržují v malých skupinách nebo i ve společnosti čejek, kulíků zlatých, jespáků bojovných nebo jespáků malých a jiných současně táhnoucích bahňáků. Jarní tah v dubnu a v květnu je ve střední Evropě málo nápadný, přestože část ptáků už táhne ve svatebním šatu. Za podzimního tahu během září a října, výjimečně až do prosince mají ptáci už prostý šat zimní. Chladné roční období tráví ptáci na písečných a kamenitých mořských březích takřka všech tropických zemí až za rovníkem.

Rozmnožování

Ptáci se na hnízdišti objevují hned po roztáni sněhu v první polovině června a o něco později se párují. Hnízdění začíná v poslední třetině června. Hnízdící ptáci prozradí své hnízdo tím, že se pokoušejí předstírat poranění.

Potrava

Na severu loví kulík bledý hmyz a jako přílohu má semena, v moři jsou mu k dispozici drobní korýši, plži a škeble.

Kulík bledýNázvy ve světě

Anglicky: Grey Plover, Finsky: Tundrakurmitsa, Francouzsky: Pluvier argenté, Holandsky: Zilverplevier, Chorvatsky: Zlatar pijukavac prolaznica, Islandsky: Grálóa, Italsky: Pivieressa, Maďarsky: Ujjaslile, Německy: Kiebitzregenpfeifer, Norsky: Tundralo, Polsky: Siewnica, Portugalsky: Tarambola-cinzenta, Rumunsky: Ploierul argintiu

Foto: http://www.jaxshells.org

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.