Kulík písečný

Charadrius hiaticula

Výskyt: Evropa
Velikost: 19 cm
Hmotnost: 40-80 g
Počet vajec: 2-4 ks
Inkubační doba: 22-25 dnů
Průměr kroužku: 4 mm
Potrava: Drobní živočichové
velikost písma:  A A A
16.07.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     2135 zobrazení     0 komentářů

Znaky

Pták dlouhý 19 cm, asi jako skřivan. Ve svatebním šatu jej poznáme podle černého pruhu na hrudi, jasně žlutých noh a zobáku, který je na špičce černý a při základně žlutý. Za letu má kulík písečný nápadný světlý pruh na křídlech. V zimním šatu je velmi podobný ostatním kulíkům, od nichž se liší světlýma nohama a vyšší bílou skvrnou na čele.

Prostředí

V době hnízdění na písčitých březích, hlavně u moře, na severu i při sladkých vodách, jednotlivě i na slaných nebo hořkých jezerech. V Anglii je stálým ptákem, jinde tažným a v zimě je hojný na všech mořských pobřežích mírného a tropického pásma. Ve vnitrozemí střední Evropy se objevuje jen za průtahu, hnízdí tu jen zcela výjimečně. Odpočívá na písčitých nebo štěrkovitých březích řek a jezer. Táhne v noci, kdy můžeme zaslechnout shůry jeho melancholické volání za tahu.

Rozmnožování

Za toku vyluzuje kulík písečný sloku, která začíná pomalým trylkem, stupňuje se a doznívá jakýmsi jódlováním. Tento zpěv vyluzuje i za letu. Jeho hnízdo je jamka v písku, často vystlaná kaménky a obvykle blízko u čáry nejvyššího přílivu. Při sezení na vejcích se oba rodiče střídají v nepravidelných intervalech. Nejvýše 4 vejce (obvyklý počet) leží v hnízdě špičkou uprostřed. Sezení na nich trvá 22 až 25 dnů, dva dny před vylíhnutím mláďat praskají vaječné skořápky. Když hnízdící ptáky něco vyruší, předstírají poranění a odvádějí vetřelce od hnízda. Mláďata se díky svému ochrannému zbarvení dovedou velmi dobře skrývat. Létat začínají ve stáří 22 až 23 dnů.

Potrava

Drobní živočichové v blízkosti vody, které ptáci vyklovávají ze země. V bahně ptáci často víří jednou nohou a pak sezobávají organismy, které pohybem nohy zvířili.

Kulík písečnýNázvy ve světě

Anglicky: Common Ringed Plover, Finsky: Tylli, Francouzsky: Grand Gravelot, Holandsky: Bontbekplevier, Chorvatsky: Kulik blatarić, Islandsky: Sandlóa, Italsky: Corriere grosso, Maďarsky: Parti lile, Německy: Sandregenpfeifer, Norsky: Sandlo

Foto: http://ibc.lynxeds.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.