Znaky
Pták dlouhý 19 cm, asi jako skřivan. Ve svatebním šatu jej poznáme podle černého pruhu na hrudi, jasně žlutých noh a zobáku, který je na špičce černý a při základně žlutý. Za letu má kulík písečný nápadný světlý pruh na křídlech. V zimním šatu je velmi podobný ostatním kulíkům, od nichž se liší světlýma nohama a vyšší bílou skvrnou na čele.
Prostředí
V době hnízdění na písčitých březích, hlavně u moře, na severu i při sladkých vodách, jednotlivě i na slaných nebo hořkých jezerech. V Anglii je stálým ptákem, jinde tažným a v zimě je hojný na všech mořských pobřežích mírného a tropického pásma. Ve vnitrozemí střední Evropy se objevuje jen za průtahu, hnízdí tu jen zcela výjimečně. Odpočívá na písčitých nebo štěrkovitých březích řek a jezer. Táhne v noci, kdy můžeme zaslechnout shůry jeho melancholické volání za tahu.
Rozmnožování
Za toku vyluzuje kulík písečný sloku, která začíná pomalým trylkem, stupňuje se a doznívá jakýmsi jódlováním. Tento zpěv vyluzuje i za letu. Jeho hnízdo je jamka v písku, často vystlaná kaménky a obvykle blízko u čáry nejvyššího přílivu. Při sezení na vejcích se oba rodiče střídají v nepravidelných intervalech. Nejvýše 4 vejce (obvyklý počet) leží v hnízdě špičkou uprostřed. Sezení na nich trvá 22 až 25 dnů, dva dny před vylíhnutím mláďat praskají vaječné skořápky. Když hnízdící ptáky něco vyruší, předstírají poranění a odvádějí vetřelce od hnízda. Mláďata se díky svému ochrannému zbarvení dovedou velmi dobře skrývat. Létat začínají ve stáří 22 až 23 dnů.
Potrava
Drobní živočichové v blízkosti vody, které ptáci vyklovávají ze země. V bahně ptáci často víří jednou nohou a pak sezobávají organismy, které pohybem nohy zvířili.
Komentáře ke zvířeti