Loríček červenohlavý

Psittaculirostris desmarestii

Výskyt: Nová Guinea a přilehlé ostrovy
Velikost: 18 cm
Hmotnost: 108-126 g
Kroužek: 4,5 mm
Počet vajec: 2 ks
Inkubační doba: 19-25 dnů
Potrava: Nektar, ovoce, pyl, instantní krmení
velikost písma:  A A A
18.09.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     11476 zobrazení     0 komentářů

Vzhled

Loríček červenohlavý dosahuje v dospělosti délky kolem 18 cm a hmotnosti v rozmezí 108 - 126 g. Tváře a hrdlo jsou žluté, pod okem je tyrkysově modrá skvrna, čelo a temeno jsou červenooranžové. Oko je s hnědou duhovkou, zobák černý. Zbarvení krku a prsou je modrozelené, břicho je světle zelené a křídla jsou zelené tmavěji. Ocas je modrozelený a končetiny šedé.

Poddruhy

  • Psittaculirostris desmarestii blythii
  • Psittaculirostris desmarestii cervicalis
  • Psittaculirostris desmarestii desmarestii
  • Psittaculirostris desmarestii godmani
  • Psittaculirostris desmarestii intermedius
  • Psittaculirostris desmarestii occidentalis

Život v přírodě

Loríček červenohlavý obývá ve volné přírodě Novou Guineu a přilehlé ostrovy. Žije v lesích a také na savanách. Vyskytuje se v párech nebo malých skupinkách nejčastěji o třech párech, hnízdí od července do září. Při hledání potravy jsou velice aktivní a velice rychle přeletují ze stromu na strom, kde v korunách vyhledávají fíky. V přírodě se živí také nektarem, semeny a pravděpodobně hmyzem.

Chov

Chov se doporučuje pouze ve voliérách nad 2 metry dlouhých, je aktivní, hravý ale občas trochu hlučný. Hnízdní budka se doporučuje o rozměrech 12 x 25 x 12 cm. Samice na dno budky snese dvě vejce, ze kterých se mláďata líhnou po 19 - 25 dnech (čerstvě vylíhlé mládě má hmotnost 4-5 g). Hnízdo opouštějí po 8 týdnech.

Krmivo

V zajetí je vhodné podávat tomuto druhu sušené fíky namočené několik hodin ve vidě. Nepohrdnou ani ovocem, jako jsou jablka, hrušky pomeranče, banány, granátová jablka, namočené rozinky. Výše popsané krmivo by mělo z celkové krmné dávky tvořit zhruba 50 %. Mimo to podáváme směs semen pro kanáry, oves, světlici a trochu konopí, vařené luštěniny. Dále vařené vejce, celozrnné pečivo, sýr, mrkev.

Loríček červenohlavýNázvy ve světě

Latinsky: Psittaculirostris desmarestii, Anglicky: Fig Parrot, Dánsky: Orangekronet Figenpapegøje, Finsky: kaunoviikunakaija, Francouzsky: Psittacule de Desmarest, Holandsky: Desmarests Vijgpapegaai, Italsky: Pappagallo dei fichi di Desmarest, Japonsky: kusabiohimeinko, Japonsky 2: クサビオヒメインコ, Norsky: Oransjekronet Fikenpapegøye, Německy: Buntbrust-Zwergpapagei, Polsky: figówka teczowa, Rusky: Клинохвостый карликовый попугай, Slovensky: palori ohnivohlavý, Čínsky: 德氏果鹦鹉, Španělsky: Lorito de Desmarest, Švédsky: Större fikonpapegoja

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.