Znaky
Jespák mořský je dlouhý 21 centimetrů, čili o něco větší než jespák obecný a nezaměnitelný díky žlutému zbarvení svých poměrně krátkých noh. Zdržuje se často ve společnosti kameňáčků pestrých. Jeho peří působí tmavěji a není rezavě zbarveno. Samičky jsou o něco větší než samečkové, dorůstají délky až 24 cm. Mimo dobu hnízdění se zdržují v malých skupinkách.
Prostředí
V létě se jespák mořský zdržuje na štěrkových pláních v blízkosti pobřeží nebo na tekoucích vodách, i na vlnobitím obnažených štěrkových úsecích. Nikde není hojný. Zatímco ostatní jespáci přečkávají zimu často pod tropickým sluncem a v chladném ročním období hnízdí na dalekém severu, zůstává jespák mořský stále na severu v oblastech, kde moře nezamrzá. Jen někteří z nich táhnou na jih až na pobřeží Severního moře. Zde se ptáci zdržují jen na skalnatých úsecích, na hrázích a vlnolamech. Velmi obratně se pohybují v příboji mezi vlnami a na mokrých a kluzkých kamenech.
Rozmnožování
Hnízdo je mezi štěrkem na zamechovaných místech nebo i mezi holými kameny. Je spoře vystláno částmi rostlin. Na 4 vejcích sedí ptáci od poloviny června a v červenci. Mláďata se líhnou často až v srpnu. Když začínají ve stáří asi 4 týdnů létat, přichází už severská zima. V době hnízdění jsou tito jespáci nenápadní, vylétají až těsně před přicházejícím člověkem. Samička se na sezení účastní jen málo a krátce po vyklubání mláďat rodinu opouští. Otec nevyvádí mláďata do příbojové zóny, kde vyhledávají potravu staří ptáci, ale do štěrkového pásma. Hlídá je z vyvýšeného místa, např. ze skály a pokouší se odlákat vetřelce.
Komentáře ke zvířeti