Jespák mořský

Calidris maritima

Výskyt: Pobřeží severní Evropy, Islandu, Grónska
Délka: 21 cm
Počet vajec: 3-4 ks
Inkubační doba: 21-22 dnů
Potrava: Hmyz, pavouci, mořští plži
velikost písma:  A A A
10.06.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     1751 zobrazení     0 komentářů

Znaky

Jespák mořský je dlouhý 21 centimetrů, čili o něco větší než jespák obecný a nezaměnitelný díky žlutému zbarvení svých poměrně krátkých noh. Zdržuje se často ve společnosti kameňáčků pestrých. Jeho peří působí tmavěji a není rezavě zbarveno. Samičky jsou o něco větší než samečkové, dorůstají délky až 24 cm. Mimo dobu hnízdění se zdržují v malých skupinkách.

Prostředí

V létě se jespák mořský zdržuje na štěrkových pláních v blízkosti pobřeží nebo na tekoucích vodách, i na vlnobitím obnažených štěrkových úsecích. Nikde není hojný. Zatímco ostatní jespáci přečkávají zimu často pod tropickým sluncem a v chladném ročním období hnízdí na dalekém severu, zůstává jespák mořský stále na severu v oblastech, kde moře nezamrzá. Jen někteří z nich táhnou na jih až na pobřeží Severního moře. Zde se ptáci zdržují jen na skalnatých úsecích, na hrázích a vlnolamech. Velmi obratně se pohybují v příboji mezi vlnami a na mokrých a kluzkých kamenech.

Rozmnožování

Hnízdo je mezi štěrkem na zamechovaných místech nebo i mezi holými kameny. Je spoře vystláno částmi rostlin. Na 4 vejcích sedí ptáci od poloviny června a v červenci. Mláďata se líhnou často až v srpnu. Když začínají ve stáří asi 4 týdnů létat, přichází už severská zima. V době hnízdění jsou tito jespáci nenápadní, vylétají až těsně před přicházejícím člověkem. Samička se na sezení účastní jen málo a krátce po vyklubání mláďat rodinu opouští. Otec nevyvádí mláďata do příbojové zóny, kde vyhledávají potravu staří ptáci, ale do štěrkového pásma. Hlídá je z vyvýšeného místa, např. ze skály a pokouší se odlákat vetřelce.

Jespák mořskýNázvy ve světě

Anglicky: Purple Sandpiper, Finsky: Merisirri, Francouzsky: Bécasseau violet, Holandsky: Paarse strandloper, Chorvatsky: Morski žalar, Islandsky: Sendlingur, Italsky: Piovanello violetto, Maďarsky: Tengeri partfutó, Německy: Meerstrandläufer

Foto: http://ibc.lynxeds.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.