Jespák obecný

Calidris alpina

Výskyt: Arktida
Délka: 18-22 cm
Hmotnost: 45-65 g
Počet vajec: 3-4 ks
Inkubační doba: dnů
Průměr kroužku: 3 mm
Potrava: Mlži, plži, korýši, červi, hmyz
velikost písma:  A A A
27.06.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     2415 zobrazení     0 komentářů

Znaky

Jespák obecný je o něco menší než špaček, podle míst, odkud pochází je dlouhý 18 až 22 cm. V létě jej od všech ostatních jespáků hned poznáme podle černého světle orámovaného břicha. V zimě je nenápadný. Má lehce prohnutý zobák, hnědošedou hruď. Je velmi společenský a čilý. Téměř celý den ptáci píchají zobákem do bahna nebo prohledávají bahno na dně mělkých vod. Je-li třeba plavou, především tehdy, vyplaší-li je dřemlík tundrový a vrhají se do vody. Přes poledne obvykle odpočívají a přitom stojí hustě vedle sebe těsně u vody se zataženými krky a hrudí namířenou proti větru.

Prostředí

Hojně jespák obecný hnízdí v Arktidě až do oblasti křovité tundry. Menší rasa žije i na Britských ostrovech a jako jediný jespák i na pobřeží Severního a Baltského moře. Vyhledává především zamokřené rozlehlé rašelinné a luční plochy. Za tahu vyhledává bahnité břehy všeho druhu. V zimě jej nalezneme na pobřeží západní i jižní Evropy i na březích Afriky až po rovník.

Rozmnožování

Na dalekém severu je možno slyšet zhruba hodinu zpěv tokajících samečků. Tokají někdy z vrcholu terénní vlny, někdy za letu, přičemž poletují sem tam nad hnízdištěm. Přitom neobvykle pohybují křídly a nakonec klesají s třepetáním k zemi. Hnízdo je dobře ukryté na nejsušším místě ve vlhkém prostředí. V kotlince, vystlané stébly, sedí začátkem nebo v polovině června ptáci na 4 vejcích.

Potrava

Mlži, plži, korýši, červi, hmyz, pavouci.

Jespák obecnýNázvy ve světě

Anglicky: Dunlin, Finsky: Suosirri, Francouzsky: Bécasseau variable, Holandsky: Bonte strandloper, Chorvatsky: Žalar cirikavac, Islandsky: Lóuþræll, Italsky: Piovanello pancianera, Maďarsky: Havasi partfutó, Německy: Alpenstrandläufer

Foto: http://www.luontoportti.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.