Racek černohlavý

Ichthyaetus melanocephalus

Výskyt: Evropa
Délka těla: 40 cm
Hmotnost: 215-350 g
Počet vajec: 2-4 ks
Inkubační doba: 23-26 dnů
Průměr kroužku: 7 mm
Délka života: Až 15 let
Potrava: Hmyz, plži, ryby
velikost písma:  A A A
24.06.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     2331 zobrazení     0 komentářů

Znaky

Jeden ze tří evropských racků, jejichž hlava je v létě černá a v zimě bílá s tmavou skvrnou za okem. Od racka malého jej odlišíme nejlépe podle velikosti: racek černohlavý měří 40 cm, racek malý jen 28 cm. V létě má sametově černou hlavu (racek chechtavý hnědočernou a nedosahující tak daleko na šíji. V prostém šatu mají staří rackové černohlaví i před okem vybledlou tmavou skvrnu. Špičky křídel racků černohlavých jsou u dospělých ptáků jak v zimě, tak i v létě čistě bílé, u racků chechtavých černé.

Prostředí

Racek černohlavý je úžeji vázán na moře než racek chechtavý. Známe kolonie v Černém moři, v Malé Asii a v Řecku. Mimo dobu hnízdění se ptáci potulují po pobřeží Černého a Středozemního moře. Zabloudí také často do vnitrozemí a do střední Evropy, kde žijí mezi hejny racků chechtavých. Jednotliví ptáci už ve střední Evropě mezi racky chechtavými vyhnízdili.

Rozmnožování

Jejich hnízdní kolonie jsou obvykle nedaleko mořského pobřeží v mělkých sladkých nebo slaných vodách i přímo na moři. Někdy hnízdí rackové černohlaví i v koloniích racků chechtavých. Hnízdění začíná u všech členů kolonie téměř současně v květnu nebo v červnu. Mívají většinou 2, řidčeji 3 vejce o průměrné délce 54 mm. První mláďata se klubou v polovině května. V jejich často velmi početných koloniích jsou hnízda od sebe vzdálena většinou 1 /2 metru až 1 metr.

Potrava

Potravu sbírají jednak na moři a na mořských březích, jednak pobíháním na lukách a polích. V době hnízdění přetahují hejna hledající potravu až do vzdálenosti 80 km od kolonie. V létě tvoří jejich hlavní potravu hmyz, v zimě mořští živočichové.

Racek černohlavýNázvy ve světě

Anglicky: Mediterranean Gull, Francouzsky: Mouette mélanocéphale, Holandsky: Zwartkopmeeuw, Chorvatsky: Crnoglavi galeb, Islandsky: Lónamáfur, Italsky: Gabbiano corallino, Maďarsky: Szerecsensirály, Německy: Schwarzkopfmöwe, Norsky: Svartehavsmåke, Polsky: Mewa orlica

Foto: http://www.wildbirdgallery.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.