Rybák rajský

Sterna dougallii

Výskyt: Téměř celý svět
Velikost: 38 cm
Počet vajec: 1-2 ks
Inkubační doba: 21-22 dnů
Potrava: Rybky
velikost písma:  A A A
06.03.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     1907 zobrazení     0 komentářů

Znaky

Dlouhý 38 cm, stejně velký jako rybák dlouhoocasý. Rybák rajský má zvláště dlouhá křídla, která v klidu daleko přečnívají špičku ocasu. Zobák je černý, v létě s červenou základnou. Létá klidněji než rybák obecný a má odlišný hlas: „áách". Ve svatebním šatu má břišní strana světle růžový nádech.

Prostředí

Je rozšířen takřka po celém světě v maličkých, isolovaných hnízdních koloniích. Nejsevernější z nich jsou ve Skotsku, nejjižnější v tropech. Hnízdil už i na Severofríských ostrovech. Rybák rajský je značně rozšířen, zároveň však je velmi vzácný. Evropští rybáci rajští po vyhnízdění odtahují, přesto nejsou jejich zimoviště dosud zjištěna. Také tropičtí rybáci rajští mají pevnou dobu hnízdění a po vyhnízdění odlétají. Zdá se, že sledují hejna ryb.

Rozmnožování

V Evropě hnízdí rybák rajský většinou jako vzácný host v koloniích rybáků obecných nebo severních. V tropech je hostem zvláště jiných rybáků, např. rybáka černozobého. Mimoto hnízdí i v „čistých" koloniích, kde jsou hnízda vzdálena navzájem asi půl metru. Má 1 nebo 2 vejce, dlouhá 44 mm. Malý počet vajec může snad vysvětlovat, proč je rybák rajský i v místech, kde hnízdí, tak vzácný. Hnízda vyhrabává, ale nevystýlá. Oba rodiče sedí na vejcích 21 až 23 dnů. Hnízdní období je červen, stejně tak v Anglii jako ve východní a jižní Africe. Z jiných tropických krajin jsou hlášeny odlišné doby hnízdění. Mláďata létají asi po 4 týdnech. V šatu mladého ptáka je pak jejich peří hnědavě lemované.

Potrava

Rybky, jež loví střemhlavým pádem do vody.

Rybák rajskýNázvy ve světě

Anglicky: Roseate Tern, Finsky: Ruusutiira, Francouzsky: Sterne de Dougall, Holandsky: Dougalls stern, Islandsky: Roðaþerna, Italsky: Sterna di Dougall, Maďarsky: Rózsás csér, Německy: Rosenseeschwalbe, Norsky: Rosenterne

Foto: http://guiadeaves.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.