Rybák velkozobý

Sterna caspia

Výskyt: Evropa, Asie, Jižní Amerika, Austrálie
Velikost: 53 cm
Hmotnost: 500-765 g
Počet vajec: 2-3 ks
Inkubační doba: 20-22 dnů
Průměr kroužku: 7 mm
Potrava: Ryby, korýši, ptačí vejce
velikost písma:  A A A
02.07.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     2470 zobrazení     0 komentářů

Znaky

Největší ze všech rybáků, jen o málo menší než racek stříbřitý. Rybák velkozobý je 53 cm dlouhý a v rozpětí má 130 cm. Jeho zobák je dlouhý 6 až 7 cm. Je mohutnější než menší rybáci a má racku podobný let, přičemž jako většina ostatních rybáků míří zobákem směrem dolů a příležitostně sečkává na místě v třepotavém letu. Zimní šat se podobá letnímu, jen vršek hlavy je černobílý a táhne se jako černá skvrna před okem a za oko. Rybáci velkozobí rádi odpočívají na břehu v dlouhé hustě sevřené řadě, přičemž se všichni dívají k vodě. Jejich hlas je podobný křiku vran „krá" nebo zní jako krátké „kuk.. kuk".

Prostředí

S výjimkou Jižní Ameriky a tundry žije ve všech světadílech, jen na málo místech je však opravdu početný. Vyžaduje mělké, čisté a na ryby bohaté rozlehlejší vody s plochými ostrůvky s malým množstvím vegetace. Ve střední Evropě byl v 19. století už vyhuben. Na přelomu století zůstala jen malá kolonie na Syltu. Jeho stavy v mělkých oblastech Baltu se odhadují na asi 1000 hnízdících párů.

Rozmnožování

Rybáci velkozobí hnízdí obvykle v malých, někdy i značně velkých koloniích. Jejich hnízda jsou vystlána nejvýše několika stébly nebo rybími kůstkami. Na rušení, třebas na koupaliště, jsou hnízdící ptáci velmi citliví. Hnízdí koncem května a v červnu, sezení na 2 až 3 vejcích dlouhých asi 65 mm trvá 20 až 22 dnů. Oba rodiče sedí od prvního vejce. Mladí ptáci začínají létat ve stáří 30 až 35 dnů.

Potrava

Ryby, korýši, získávaní vypícháváním, příležitostně pozře rybák velkozobý i ptačí vejce, či dokonce mladé ptáky i dospělé drobné ptáky.

Rybák velkozobýNázvy ve světě

Anglicky: Caspian Tern, Finsky: Räyska, Francouzsky: Sterne caspienne, Holandsky: Reuzenstern, Chorvatsky: Velika čigra, Islandsky: Ránþerna, Italsky: Sterna maggiore, Maďarsky: Lócsér, Německy: Raubseeschwalbe, Norsky: Rovterne

Foto: http://it.wikipedia.org

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.