Znaky
Ve všech šatech jej rozeznáme od všech ostatních rybáků podle mnohem kratšího černého zobáku. Nemá péřovou chocholku.
V zimním šatu má rybák černozobý bílé čelo a bílou hlavu, šíji nejasné tmavě pruhovanou a kouřově šedou skvrnu v oblasti oka. Je asi 38 cm dlouhý, jeho rozpětí je kolem 95 cm. Jeho hlas je posměšné „he-he- he".
Prostředí
Rybák černozobý hnízdí ve Starém i Novém světě, ne však v tropické Africe, kde přezimuje. V jeho rozsáhlém areálu rozšíření jsou jednotlivá hnízdiště ostrůvkovitě rozseta. Jeho ideálním biotopem jsou mělké vody s málo zarostlým, až polopouštním okolím. Na přelomu století hnízdil i v údolí řeky Lechu, kde byla jeho kolonie cílem nesčetných ornitologů. Nejčastěji jej dnes najdeme ještě ve střední Asii. Ptáci hnízdící v mírném zeměpisném pásu přelétají za tahu i bezvodou pevninu.
Rozmnožování
Většina kolonií je v lagunovitých oblastech s písečnými lavicemi, písčitými ostrovy, s dunami, suchými trávníky a slanými tůňěmi. Kolonie jsou většinou malé, jen v Asii v nich žije přes 100 hnízdících párů. Jako hosté hnízdí často v koloniích jiných rybáků, vyskytují se i jednotlivá hnízda. Hnízdí v květnu a v červnu, dodatečné snůšky bývají v červenci. Na 2 - 4 vejcích sedí 22 až 23 dnů. Hnízdění uvnitř kolonie se protahuje na několik týdnů.
Potrava
Rybáci černozobí poletují ve výzvědném letu pomalu s dopředu namířeným zobákem nad loukami a močály, jen zřídka nad vodou. Následují pluh a živí se veškerým hmyzem, kromě toho i myšmi, ještěrkami, pavouky i korýši. Podílejí se i na plenění hnízd v koloniích rybáků a jiných ptáků, hnízdících na zemi.
Komentáře ke zvířeti