Znaky:
Ve svatebním šatu s bílými lícemi protaženými až na krk a ostře ohraničenými od černé horní strany hlavy. Břicho je tmavé, spodní strana křídel světlá, zobák červený. V zimním šatu je jeho odlišení od jiných rybáků obtížné. Má pak bílé čelo, hřbet tmavošedý, břišní stranu bílou a černý zobák. Rybák bahenní je asi 25 cm dlouhý a rozpětí má až 70 cm.
Prostředí:
V době hnízdění žijí ptáci v bažinách s čistou stojatou vodou, pokrytou listy plovoucích rostlin. V Evropě jsou v důsledku krajinných změn velmi vzácní.
Rozmnožování:
Někdy hnízdí rybák bahenní jednotlivě, většinou ale v malých koloniích o několika desítkách párů, v jižním Rusku i ve větších skupinách o více než 100 párech. Hnízdo budují uprostřed plovoucích rostlin na vodě, často na listu leknínu. Je to hromádka vodních rostlin a stébel, které ptáci sbírají z hladiny za letu a pak při třepotavém letu na místě nechají spadnout na hnízdiště. Hnízdiště jsou použitelná až tehdy, když se plně vyvinuly listy plovoucích rostlin. Proto hnízdí tak pozdě, většinou až ve druhé polovině června a v červenci. Páření se odbývá na hnízdě. Oba rodiče se na 3 nebo 2 asi 35 mm dlouhých vajíčkách při sezení střídají. Sezení trvá kolem 19 dnů, mladí ptáci jsou schopní letu ve stáří asi 3 týdnů.
Potrava:
Hlavně hmyz, který ptáci sbírají v letu ze stébel nebo z vody, mimoto červi, malé rybky, mladé žabky, pulci a berušky vodní.
Komentáře ke zvířeti