Rákosník obecný

Acrocephalus scirpaceus

Výskyt: Evropa, jih Asie, sever Afriky
Velikost: 12,5 cm
Hmotnost: 9-17,5 g
Počet vajec: 1-6 ks
Inkubační doba: 12-13 dnů
Průměr kroužku: 3 mm
Potrava: Hmyz a jeho larvy
velikost písma:  A A A
27.06.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     3216 zobrazení     0 komentářů

Znaky

Pták dlouhý 12,5 centimetru. Jeho peří je hnědavé s rezavým odstínem. Rytmický zpěv je jednotvárný, s pravidelnou žvatlavou prostřední slabikou, přičemž každý tón se dvakrát či třikrát opakuje.

Samečkové zpívají od poloviny května až do června prakticky v kteroukoli denní dobu, za soumraku i za poledního žáru. Varovný zpěv je tlumené „čarr".

Prostředí

Rákosník obecný žije jen v hustých rákosinách, může však být zastihnut i jak stojí nad vodou nebo v bažině. Postačí mu přitom i malé rákosiny o velikosti selské zahrady. Je to přísně tažný pták, vracející se až v květnu a odlétající koncem září.

Rozmnožování

Rákosníci obecní staví umělecké zavěšené hnízdo mezi několika čerstvými stébly rákosu. Stavba hnízda začíná až v červnu, když je už rákos povyrostlý. Později pak vyrůstající rákosová stébla zvedají hnízdo do výše. Ke stavbě hnízda používají rákosníci i pavučiny a stébla, která před zpracováním namáčejí ve vodě, aby byla ohebná. Z velmi hluboké hnízdní kotlinky nevypadnou pak vajíčka ani tehdy, když bouřlivý vítr ohne rákos téměř k zemi. Jakmile se mláďata vylíhnou, drží se už brzy drápky pevně uvnitř hnízda. Rákosník obecný snáší obvykle 4, zřídka 5 olivově šedých kropenatých vajíček.

Rákosník obecnýNázvy ve světě

Anglicky: Aquatic Warbler, Dánsky: Vandsanger, Finsky: Sarakerttunen, Francouzsky: Phragmite aquatique, Holandsky: Waterrietzanger, Chorvatsky: Trstenjak ševar, Islandsky: Fenjasöngvari, Italsky: Pagliarolo, Maďarsky: Csíkosfejű nádiposzáta, Německy: Seggenrohrsänger

Foto: http://calphotos.berkeley.edu

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.