Cvrčilka říční

Locustella fluviatilis

Výskyt: Evropa
Velikost: 11,5-12,5 cm
Hmotnost: 15-23 g
Počet vajec: 4-5 ks
Inkubační doba: 13 dnů
Průměr kroužku: 3 mm
Potrava: Drobný hmyz a pavouci
velikost písma:  A A A
10.06.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     2873 zobrazení     1 komentář

Znaky

Hřbetní strana je jednobarevná, hruď je však na rozdíl od cvrčilky slavíkové nezřetelné pruhovaná. Ptáček je dlouhý 13 centimetrů. Cvrčilka říční žije velice skrytě v houštinách a je jej možno zaznamenat téměř jen podle jeho zpěvu připomínajícího cvrčení kobylek, který se ozývá od poloviny května do konce června.

Prostředí

Cvrčilka říční vyhledává křoviska na lukách, světlé lužní lesy, listnaté i smíšené lesy s hustým podrostem, většinou nedaleko vody, ale i zanedbané zahrady a parky. Už koncem července nebo začátkem srpna odtahuje z hnízdišť a přezimuje v jižní Africe. V České republice hnízdí na celém území po nadmořskou výšku asi 800 m n. m., celková početnost je odhadována na 10–20 tisíc párů.

Rozmnožování

Hnízdo, neuměle zbudovaná číška ze suchých stébel je těsně nad zemí pod hustou vegetací, obvykle při úpatí křoviska. Hnízdění začíná u tohoto druhu zřídka před koncem května, sezení na vejcích trvá asi 13 dnů, ptáci vyvádějí potomstvo jen jednou za sezónu. Mláďata se skrývají v podrostu dlouho předtím, než dovedou létat a vábí rodiče ke svému úkrytu vytrvalým pískotem.

Potrava

Hlavní složku potravy tohoto druhu představuje drobný hmyz a pavouci. Po potravě pátrá na zemi nebo v husté nízké vegetaci.

Cvrčilka říčníNázvy ve světě

Anglicky: Eurasian River Warbler, Dánsky: Flodsanger, Finsky: Viitasirkkalintu, Francouzsky: Locustelle fluviatile, Holandsky: Krekelzanger, Chorvatsky: Cvrčić potočar, Islandsky: Straumsöngvari, Italsky: Salciaiola fluviatile, Maďarsky: Berki tücsökmadár, Německy: Schlagschwirl, Norsky: Elvesanger, Polsky: Strumieniówka, Portugalsky: Felosa-fluvial

Foto: http://www.goldensites.ru

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

17.02.2020, 18:41
Láta pátrám kdo to tady na Křivoklátsku tak hlasitě cvrká, stála jsem u keře asi pul metru od toho cvrkání, nic nikoho jsem neviděla a cvrkání přestalo. Loni těch cvrčků přibylo, tak si říkám je to asi hmyz. A dnes se uplně náhodou dozvídám že to je cvrčilka! Ale hmyz mě nehrál protože to cvrkání začíná v Květnu a cvrčci cvrkají v červnu.