Lorikul žlutobradý

Loriculus pusillus

Výskyt: Indonéské ostrovy Java a Bali
Velikost: 12 cm
Hmotnost: 25-30 g
Kroužek: 4,5 mm
Počet vajec: 2 ks
Inkubační doba: 23-24 dnů
Potrava: Nektar, ovoce, pyl, instantní krmení
velikost písma:  A A A
19.09.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     5944 zobrazení     1 komentář

Vzhled

V dospělosti měří lorikul žlutobradý kolem 12 cm a dosahuje hmotnosti 25 - 30 g. Ve zbarvení tohoto druhu převládá zelená barva. Hlavu má zelenou se žlutou skvrnou na bradě, oči jsou žluté až bílé a zobák oranžový. Krk, prsa, břicho a křídla jsou rovněž zelená. Ocásek má tento lorikul červený, končetiny oranžové. Mladí ptáci jsou podobní samičkám, jen jim chybí žlutá barva na bradě nebo je méně výrazná.

Život v přírodě

Lorikul žlutobradý obývá Indonéské ostrovy Java a Bali. Žije v lesích nebo na jejich okrajích, stejně tak v bažinatých lesích. Vyskytuje se pouze v párech nebo nanejvýš malých skupinkách. Projevuje se tichým melodickým hlasem

Chov

V zajetí není lorikul žlutobradý rozšířeným druhem, především noví ptáci jsou náchylní k nemocem a vyžadují přísnou hygienu v chovu. Pro chov v našich klimatických podmínkách jsou vhodné spíše vnitřní ubikace a pouze na pár letních měsíců může být držen ve venkovní voliéře. Minimální délka klece je 1,5 m. Doporučovaná velikost budky je 13 x 13 x 60 cm. Samice snese na dno 2 vejce, které posléze zahřívá 23 - 24 dnů. Hnízdo mladí opouštějí po 35 dnech.

Krmivo

Krmná dávka by měla být složena z ovoce, jako jablka, manga - krájíme na půlky a dalších druhů dle sezónní nabídky. Chybět nesmí ani bobuloviny - rybíz, ostružiny a směs semen prosa, ovsa. Vhodné jsou rovněž kukly mravenců a různé larvy.

Lorikul žlutobradýNázvy ve světě

Latinsky: Loriculus pusillus, Anglicky: Yellow-throated Hanging-Parrot, Německy: Elfenpapageichen, Dánsky: Gulstrubet Flagermuspapegøje, Španělsky: Lorículo de Java, Finsky: Jaavanriippukaija, Francouzsky: Coryllis à gorge jaune, Italsky: Loricolo golagialla, Japonsky: Kimunesatouchou, Japonština: キムネサトウチョウ, Holandsky: Dwergvleermuisparkiet, Norsky: Gulstrupet Flaggermuspapegøye, Polsky: Zwisoglówka zóltogardla, Rusky: Желтогорлый висячий попугайчик, Slovensky: Lorík žltohrdlý, Švédsky: Gulstrupig fladdermuspapegoja, Čínsky: 黄喉短尾鹦鹉

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

14.02.2019, 21:53
Malý papoušek