Mada kobaltový

Prioniturus discurus

Výskyt: Filipínské ostrovy
Velikost: 27 cm
Hmotnost: 140-160 g
Kroužek: 8 mm
Potrava: Ovoce, zelenina, rýže, kukuřice, buráky...
velikost písma:  A A A
19.09.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     10429 zobrazení     0 komentářů

Mada kobaltový je typický představitel skupiny. Základní barvou v opeření je zelená, světlejší a žlutavější ve spodních partiích. Korunka, zadní část temene a tváře jsou modré. Křídla jsou poněkud tmavěji zelená než záda. Zelenožluté břicho pomalu světlá až ke žlutým spodním ocasním krovkám. Zobák je světle modrošedý s bílou špičkou. Duhovka hnědošedá, nohy modrošedé. Samice je podobně zbarvená, jen s kratšími prodlouženými ocasními pery. Mladým ptákům chybí modré zbarvení hlavy, nebo je jen úplně slabě naznačené.

Domovem mady kobaltového jsou filipínské ostrovy včetně ostrova Jolo v souostroví Sulu. Na Filipínách je to běžný a široce rozšířený papoušek. Malá hejna lze často pozorovat, jak přeletují nad vrcholky stromů. Jsou za letu velice hlasitá. Skupinky pěti až šesti ptáků, možná rodiny s mladými, s oblibou zaletují na pole a do sadů, kde se živí na dozrávajícím ovoci, často na banánech. Po ostrovech se pravidelně potulují podle dozrávání plodů. Na některých místech nejsou třeba celé týdny, a pak se objeví ve velkých počtech.

Potravou madů je různé ovoce, zvláště banány, bobule, ořechy a semena. Na plantážích někdy působí značné škody, neboť ničí ještě nedozrálé plody, aniž by je konzumovali.

Hnízdí někdy kolem dubna. Hnízda byla nalezena v jakýchsi volnějších koloniích na vysokých, mrtvých stromech. Do Evropy byl mada kobaltový poprvé dovezen v roce 1903. Později se dovozy opakovaly, ale byly vždy velíce řídké. Rada ptáků brzy po dovezení uhynula, neboť byly problémy s jejich krmením. Nemusí to být ale pravidlem, protože jsou známy případy, kdy v zajetí mada žil déle než deset let. V potravě se vedle nejrůznějšího ovoce a zeleniny objevovala nezralá kukuřice (i vařená), rýže, buráky, později i semena.

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.