Mada modrotemenný

Tanygnathus lucionensis

Výskyt: Filipíny a jižní ostrovy
Velikost: 31 cm
Hmotnost: 200-230 g
Kroužek: 9 mm
Počet vajec: 2-3 ks
Inkubační doba: 25 dnů
Potrava: Směs semen, ovoce a zelenina, zelené krmení
velikost písma:  A A A
19.09.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     9235 zobrazení     0 komentářů

Popis

Samec má hlavu a kostřec jasně zelené, temeno a záhlaví modré. Ohbí křídla je černé, malé krovky křídelní černé s modrými lemy, střední černé se širokými žlutooranžovými lemy. Lopatky, ramenní krovky a velké křídelní krovky jsou modré a mají žlutozelené lemy. Záda jsou modravá, spodní křídelní krovky zelené, rýdovací pera shora zelená, naspodu žlutavá. Zobák je červený, na konci bledší, duhovka světle žlutá. Samice má na čele méně zelené, zobák bledý. Mladí jsou zbarveni nevýrazně, zelená je tmavší, modrá na hlavě chybí nebo je pouze naznačena Křídelní krovky jsou zelené se žlutavými lemy.

Výskyt

Filipíny a ostrovy směrem na jih po Borneo a Sulawesi.

Život v přírodě

Na mnoha místech běžný druh lesních porostů. V době dozrávání obilnin zaletuje mada modrotemenný i do otevřené krajiny a na pole. Žije obvykle v párech nebo menších skupinkách. Nejčastěji ho lze spatřit vysoko v korunách stromů, kde se živí zralým dužnatým ovocem. Mezi domorodci je velice oblíbený a často chovaný. Živí se semeny, ovocem, bobulemi a ořechy.

Chov

Do Evropy nebyl mada modrotemenný nikdy dovážen často a vzácný je i v dnešní době. Do londýnské zoologické zahrady se poprvé dostal v roce 1871, dnes je chován u několika chovatelů a v zoologických zahradách, u nás pravděpodobně nikoliv. První odchov se podařil v USA v roce 1935. Hnízdí v budkách, které vystýlá větvičkami, peřím, travinami a vlákny. Odchovy se mohou zdařit i v metrových klecích, vhodnější však jsou voliéry. Zimu v našich podmínkách musí trávit ve vnitřní vytápěné místnosti při teplotách nad 10°C.

Potrava

Směs semen pro střední papoušky, nejrůznější ovoce a zelenina, zelené krmení, piškoty.

Mada modrotemennýNázvy ve světě

Latinsky: Tanygnathus lucionensis, Anglicky: Blue-naped Parrot, Německy: Blaunackenpapagei, Dánsky: Blånakket Grovnæbspapegøje, Španělsky: Loro Nuquiazul, Finsky: filippiiniennokkakaija, Francouzsky: Perruche de Luçon, Italsky: Pappagallo nuca azzurra, Japonsky: kooohanainkomodoki, Japonsky 2: コオオハナインコモドキ, Holandsky: Blauwnekpapegaai, Norsky: Blånakkepapegøye, Polsky: papuga modroczapkowa, Rusky: Синешапочный благородный попугай, Slovensky: ladniak modrotylový, Švédsky: Blånackad papegoja, Čínsky: 蓝颈鹦鹉

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.