Mada zlatokrký

Prioniturus platurus

Výskyt: Indonésie
Velikost: 28 cm
Hmotnost: 200-225 g
Kroužek: 8 mm
Počet vajec: 3-5 ks
Potrava: Směs semen, ovoce a zelenina, zelené krmení
velikost písma:  A A A
19.09.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     7938 zobrazení     0 komentářů

Vzhled

Mada zlatokrký dosahuje délky těla až 28 centimetrů a hmotnosti v rozmezí 200 - 225 gramů. Hlavu má tento mada zbarvenou zeleně, u samce je navíc červeno-fialové temeno. Oči jsou tmavě hnědé, zobák světle šedý s tmavou špičkou. Krk je zbarven zeleně a vzadu má žlutý pruh. Prsa a břicho jsou rovněž zelené, křídla šedozelená. Ocas má mada zlatokrký zelený se dvěma výraznými delšími pírky. Končetiny jsou šedé.

Poddruhy

Prioniturus platurus platurus
Prioniturus platurus sinerubris
Prioniturus platurus talautensis

Život v přírodě

Domovinou tohoto druhu je Indonésie, konkrétně Sulawesi a okolní ostrovy. Obývá vlhké lesy a sady které navštěvuje ve skupinkách nejčastěji kolem dvaceti jedinců, byla ale spatřena i hejna až o stovce jedinců, která se projevují silným hlasem.

Chov

V zajetí není mada zlatokrký častým chovancem, takže o jeho povaze není příliš známo, nicméně je náchylný k nemocem. Budky se doporučuji o rozměrech základny 25 x25 centimetrů a výšce kolem 60 centimetrů.

Krmivo

Ze semen jsou vhodné například: proso, lesknice, světlice barvířská, pohanka, slunečnice atd. Z ovoce pak základ tvoří jablka, hrušky, pomeranče,... Ze zeleniny je vhodná například mrkev, celer, hrášek a fazole.

Mada zlatokrkýNázvy ve světě

Latinsky: Prioniturus platurus, Anglicky: Golden-mantled Racquet-tail, Německy: Goldmantelpapagei, Dánsky: Gulrygget Spatelhalepapegøje, Španělsky: Lorito-momoto Dorsidorado, Finsky: celebesinviirikaija, Francouzsky: Palette à manteau d'or, Italsky: Pappagallo coda a racchetta dorsodorato, Japonsky: uchiwainko, Japonsky 2: ウチワインコ, Holandsky: Goudrugvlagstaartpapegaai, Norsky: Gullbåndet Vimpelpapegøye, Polsky: listkogonka zlotogrzbieta, Rusky: Желтошейный ракетохвостый попугай, Slovensky: ladniak zlatochrbtý, Švédsky: Guldmantlad flaggstjärtspapegoja, Čínsky: 金肩扇尾鹦鹉

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.