Neoféma bourek

Neophema bourkii

Výskyt: Austrálie
Velikost: 20 cm
Hmotnost: 40-50 g
Kroužek: 4 mm
Počet vajec: 3-7 ks
Inkubační doba: 18 dnů
Potrava: Směs semen, ovoce a zelenina, zelené krmení
Cena: Kolem 300 Kč/ks
velikost písma:  A A A
19.09.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     28315 zobrazení     1 komentář

Popis

Tento papoušek pochází ze západní a střední části Austrálie. Je zhruba veliký 20 centimetrů.

Samec má vrchní část těla hnědavou, prsa a břicho růžové až červené, křídelní krovky modré, na čele a nad očima je modrý. Samička je vybarvena matněji a chybí jí modrý pásek na čele.

Mladé neofémy jsou podobné samici. Neoféma Bourkova není tak pestře vybarvena jako ostatní neofémy, její krása spočívá především v eleganci.

Do Evropy byla neoféma Bourkova dovezena kolem roku 1867.

Neoféma bourek je v současnosti velmi rozšířený papoušek v našich chovech. V zajetí vznikly další barevné mutace. Neoféma Bourek se rozmnožuje snadno. Rodiče se o snůšku a mláďata starají příkladně. Neofémy, pokud jsou v dobré kondici, zahnízdí i 3x za sezonu. Třetí hnízdění je ale nežádoucí (zvláště blíží-li se podzim), protože mláďata nestačí do zimy zesílit a ztráty dosahují velké procento. Také chovný pár se příliš vysiluje a může dojít k úhynu, v nejlepším případě se zkracuje dožitý věk ptáků. Pro své spolehlivé vlastnosti při odchovu mláďat se používají jako chůvy pro odchov ostatních neofém.

Chov

Pár neofém bourkových zahnízdí i v kleci 100 x 50 x 50 centimetrů. Vhodnější je venkovní voliéra s delším proletem. Na výběr budek není neoféma bourek nikterak náročná a zahnízdí většinou v té, kterou jim předložíme. Vletový otvor do budky by měl mít průměr 7 centimetrů. Neofémy do budky nenosí žádný hnízdní materiál. Stačí jim do budky nasypat asi centimetrovou vrstvu najemno rozdrcených hoblin. Samička snáší 3 - 7 vajec. Mláďata se líhnou asi za 18 dnů. Z budky vylétají přibližně po 28 dnech. Rodiče mladé přikrmují ještě asi jeden měsíc. Pokud chovný pár přikročí k další snůšce, je nutno mladé přemístit do samostatné klece, aby je samec nezranil.

Neofémy krmíme směsí zrnin. Ta obsahuje několik druhů prosa, oves, lesknici, slunečnici, semenec atd. Po celý rok předkládáme jablka, nastrouhanou mrkev, v létě zelené krmení např. pampelišky, traviny, polozralé klasy prosa, natě od zeleniny atd. V době hnízdění předkládáme vaječnou míchanici. Neofémy jsou velmi citlivé na počasí. Nesnáší (tak jako všichni papoušci) průvan a vlhko. Pokud je chováme ve venkovní voliéře je dobré zimovat
neofémy v temperované místnosti. Stačí místnost, kde teplota neklesne pod 5 stupňů celsia.
Z rodu neofém patří neoféma bourek k těm odolnějším.

Neoféma bourekNázvy ve světě

Latinsky: Neopsephotus bourkii, Anglicky: Bourke's Parrot, Německy: Bourkesittich, Dánsky: Bourkes Parakit, Španělsky: Periquito Rosado, Finsky: paimenruohokaija, Francouzsky: Perruche de Bourke, Italsky: Parrocchetto di Bourke, Japonsky: akikusainko, Japonsky 2: アキクサインコ, Holandsky: Bourkes Parkiet, Norsky: Pastellparakitt, Polsky: lakówka liliowa, Rusky: Розовобрюхий травяной попугайчик, Slovensky: tráviar ružovobruchý, Švédsky: Bourkes parakit, Čínsky: 伯氏鹦鹉

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

11.05.2021, 20:44
neofema,bourkova,jeto,ptak,podobný,sově