Neoféma ozdobná

Neophema elegans

Výskyt: Austrálie, Tasmánie...
Velikost: 22 cm
Hmotnost: 40-51 g
Kroužek: 4 mm
Počet vajec: 4-5 ks
Inkubační doba: 18-19 dnů
Potrava: Směs semen, ovoce a zelenina, zelené krmení
Cena: 400 Kč/ks
velikost písma:  A A A
21.09.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     19302 zobrazení     2 komentáře

Popis

Samice a samci jsou téměř k nerozeznání. Dospělí ptáci mají temeno a svrchní partie zlatoolivové, samice spíše tmavě olivové. Pásek na čele nad zobákem je tmavomodrý, nahoře lemovaný světlemodrým proužkem, přesahujícím až přes oko. Spodní partie jsou zelenožluté na prsou až žluté směrem k ocasu. Střední křídelní krovky jsou světle zelenomodré, ostatní krovky křídelní modré. Spodní křídelní krovky tmavě modré. Ocas modrý s olivovým přelivem směrem k tělu, vnější rýdovací pera mají žluté lemy. Pásek pod křídlem chybí, u některých samic slaboučce naznačen. Zobák šedočerný, duhovka hnědá, končetiny šedohnědé. Mladí ptáci se podobají samicím, čelní modrá páska chybí nebo je jen slabě vyznačena, páska na spodu křídel chybí nebo je jen slabá u některých samic.

Výskyt

Neoféma ozdobná se vyskytuje v jihozápadní a jihovýchodní Austrálii, Tasmánii a na ostrově Kangaroo.

Život v přírodě

Nalezneme je v otevřené krajině včetně pobřežních písečných dun, na travnatých plochách i kulturní krajině v suchých křovinách. Žijí v párech nebo malých skupinkách, běžně se ale spojují do hejn, čítajících dvacet, někdy však i sto ptáků, nezřídka společně s neofémou modrokřídlou (Neophema chrysostoma).

Chov

Londýnská zoologická zahrada je chovala již v roce 1862. Brzy po dovozu se tam také podařil odchov. Jinak však byla dlouho velmi vzácná a rozšířila se vlastně až po roce 1960. U nás byla neoféma ozdobná chována již kolem roku 1880, kdy ji na III. výstavě ptactva v Praze vystavoval Schobl, v novodobé historii byly dovezeny až po roce 1963 a hlavně 1967. Odchov se podařil v roce 1968 u Maliny. Dnes je rozmnožována i u nás zcela běžně.

Potrava

Drobná semena, travní klásky, ovoce, zelené krmivo.

Neoféma ozdobnáNázvy ve světě

Latinsky: Neophema elegans, Anglicky: Elegant Parrot, Německy: Schmucksittich, Dánsky: Elegant Græsparakit, Španělsky: Periquito Elegante, Finsky: isoruohokaija, Francouzsky: Perruche élégante, Italsky: Parrocchetto elegante, Japonsky: wakanainko, Japonsky 2: ワカナインコ, Holandsky: Prachtparkiet, Norsky: Elegantparakitt, Polsky: lakówka modrobrewa, Rusky: Украшенный травяной попугайчик, Slovensky: tráviar olivový, Švédsky: Gräsparakit, Čínsky: 蓝眉鹦鹉

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

10.10.2019, 03:22
Is it possible to get a female parrot at a price
14.07.2018, 11:05
prosím o radu, môžem spáriť samčeka neofemy tyrkysovej so samičkou o neofemy ozdobnej?