Nestor kaka

Nestor meridionalis

Výskyt: Nový Zéland
Velikost: 45 cm
Hmotnost: 900 g
Počet vajec: 4-5 ks
Inkubační doba: 21 dnů
Potrava: Ovoce, zelenina, semena, plody
Cena: V ČR nabízeni pouze vyjímečně
velikost písma:  A A A
21.09.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     16946 zobrazení     0 komentářů

Nestor kaka si stejně jako jeho větší příbuzný nestor kea zasloužil domorodé a následně i anglické a české jméno díky hlasu. Za letu se ozývá daleko slyšitelným ka-aa. Kaka je celkově zbarven spíše olivově hnědě. Čelo a temeno včetně týlu jsou šedobílé a směrem vzad přecházejí do hnědé. Krk a břicho mají červenavý nádech, na zadní časti krku je karmínově červený. Příuší je oranžově žluté, některá pera na plášti mají červený lem. Kostřec a ocasní krovky jsou karmínové. Spodní část křídla je šarlatová. Rýdovací pera jsou hnědá. V přírodě byli uloveni i odlišně zbarvení ptáci - úplně žlutí, albinotičtí, šarlatově červení, se zeleným leskem či hnědí. Šlo jistě o spontánně vzniklé mutace.

Kaka obývá oba hlavní novozélandské ostrovy, nalezneme ho ale i na některých menších ostrůvcích podél pobřeží. Vyhuben byl na Chathamových ostrovech (jeho výskyt dokazují kosterní nálezy). Kaka je obvvatel původních novozélandských lesů. Bohužel, s příchodem Evropanů došlo k nekontrolovanému odlesňování s cílem přeměnit lesy v zemědělskou půdu a pastviny. I když se nestor kaka sem tam zatoulá i do zahrad a na okraj měst, kde se živí květy a plody, prokazuje jen malou adaptabilitu vůči lidem. Veškeré aktivity, směřující k jeho záchraně, tak jsou věnovány ochraně lesů, ve kterých dosud žije. Nestor kaka není nikde běžný a početný, i když kupodivu nejvíce se mu daří na ostrůvcích Kapiti a Stewart.

Nejčastěji ho uvidíme, jak sám nebo v páru sedí na vrcholku nejvyššího stromu a sleduje okolí. Nejaktivnější je hned po ránu a před setměním a jeho hlas bývá slyšet i za noci. Mimo hnízdní období se toulá krajinou a na některých místech se neukáže celé týdny či měsíce. Na ostrově Kapiti jsou někteří ptáci ochočení a nechávají se turisty krmit z ruky.

Potravou kaků jsou semena, plody, květy, listy a pupeny, nektar, hmyz a jeho larvy. Plody si dovede přidržet v prstech. Hmyz dobývá ze země nebo odumřelých stromů silným špičatým zobákem. Hnízdní sezona začíná v září a končí v březnu. Hnízda jsou v dutinách stromů, obyčejné nízko nad zemí. Oblíbené dutiny, ve kterých pár vyvede potomstvo, bývají užívány mnoho let po sobě. Snáší 4 až 5 vajec na holé dno dutiny. To si někdy částečně vystýlá dřevní hmotou ze stěn dutiny. Samice vejce zahřívá tři týdny a opouští je pouze ráno a večer, kdy ji samec krmí. Mláďata opouštějí hnízdo po devíti týdnech.

V zajetí se nestor kaka chová jen výjimečně v některých zoologických zahradách. Tam se také občas vydaří úspěšný odchov. Mimo zoologické zahrady na Novém Zélandu byli kakové odchováni například v Anglii (Botanická zahrada Dunedin).

Nestor kakaNázvy ve světě

Latinsky: Nestor meridionalis, Anglicky: New Zealand Kaka, Německy: Kaka, Dánsky: Kaka, Španělsky: Kaka, Finsky: kaka, Francouzsky: Nestor superbe, Italsky: Kaka, Japonsky: kaka, Japonsky 2: カカ, Holandsky: Kaka, Norsky: Kaka, Polsky: nestor kaka, Rusky: Кака, Slovensky: nestor kaka, Švédsky: Kaka, Čínsky: 白顶啄羊鹦鹉

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.