Papoušek červenočapkový

Purpureicephalus spurius

Výskyt: Austrálie (jihozápadní část)
Velikost: 36 cm
Hmotnost: 100 g
Kroužek: 5,5 mm
Počet vajec: 4 -6
Inkubační doba: 20 dnů, opuštění hnízda po 35 dnech
Potrava: směs semen pro střední papoušky + ovoce a zelenina
Cena: 1500-2000 Kč
velikost písma:  A A A
21.09.2013     Autor: Vojtěch Jelínek     50365 zobrazení     2 komentáře

Papoušek červenočapkový nebo-li červenotemenný nepatří k nejčastěji chovaným druhům. Tento papoušek je velice nesmělé povahy, hlavně v mládí. Velmi snadno se vyplaší, proto je třeba být při vstupu do voliéry obezřetný.

Popis

Samec: čelo, temeno, stehna a podocasní krovky červené. Líce a hrdlo je žluté. Hruď a břicho výrazně modrofialové. Horní část těla je žlutozelená až tmavozelená.
Samice: jsou podstatně méně výrazně zbarveny než samci. Mladí ptáci jsou zbarveny ještě matněji než samice, s ojedinělými červenými pírky na čele.

Výskyt

Papoušek červenočapkový obývá husté blahovičníkové lesy nebo alespoň krajiny s dostatečným množstvím těchto stromů. Žije v párech nebo malých skupinkách. Dlouhým zobákem sbírá pyl a nektar z květů.

Potrava

Tento papoušek v přírodě používá svůj zvláštní zobák k získávání semen eukalyptu, zvaného marri, která jsou pro ně nedomyslitelnou součástí potravy. V zajetí však přijímají běžně dostupná semena, ovoce a zeleninu. Pochutnají si také na klasech senegalského prosa. Chybět by neměli větvičky k okusu a grit nebo písek na trávení.

Chov

Papoušek červenočapkový je velmi živý a zvědavý, ale také plachý. Má velice pronikavý hlas a rád se koupe a létá. Voliéra by měla být alespoň 3m dlouhá, 1m široká a 2m vysoká. Jsou velice otužilí, ale na zimu by měli mít možnost se ukrýt před větrem a deštěm. Pokud chceme, aby nám pár zahnízdil, poskytneme mu hnízdní budku o rozměrech 30x30x50 cm s vletovým otvorem 8 cm a začneme podávat vaječnou míchanici a zelené krmení. Mladí ptáci přepeřují do dospělého šatu ve stáří jednoho roku. Pohlavně dospělá jsou mláďata v 15-18 měsících svého života. Doporučuje se, stejně jako u ostatních australských papoušků, pravidelné odčervování.

Papoušek červenočapkovýNázvy ve světě

Latinsky: Purpureicephalus spurius, Anglicky: Red-capped Parrot, Německy: Kappensittich, Dánsky: Rødisset Parakit, Španělsky: Perico Capelo, Finsky: sateenkaarikaija, Francouzsky: Perruche à tête pourpre, Italsky: Parrocchetto capirosso, Japonsky: yu-kariinko, Japonsky 2: ユアカリインコ, Holandsky: Roodkapparkiet, Norsky: Marriparakitt, Polsky: pasoglówka, Rusky: Красношапочный попугай, Slovensky: červenohlávok pestrý, Švédsky: Purpurbröstad papegoja, Čínsky: 红顶鹦鹉

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

05.03.2017, 11:23
Prodám papouška ČERVENOČAPKOVÉHO za 1000 KČ i s klečí a jídlem
14.06.2016, 19:26
Papoušek Červenočapkový se jmenuje německy Rotkappensittich