Papoušek chocholatý

Eunymphicus cornutus

Výskyt: Nová Kaledonie a ostrov Ouvea
Velikost: 32 cm
Hmotnost: 160 g
Kroužek: 5,5 mm
Počet vajec: 3-4 ks
Inkubační doba: 22 dnů
Potrava: Směs semen, ovoce a zelenina, zelené krmení
Cena: Kolem 15 000 Kč/ks
velikost písma:  A A A
21.09.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     19709 zobrazení     0 komentářů

Popis

Dospělí ptáci jsou zelení, vespodu se žlutým nádechem. Žlutozelená hlava přechází do zelených zad. Čelo a přední část temene jsou červené, červená zasahuje nad oko i za ně. Přední tváře a horní krk černé. Chocholka ze dvou pírek je černá s červenými okraji. Vnější prapory ručních letek jsou fialovomodré. Světle modrošedý zobák přechází do tmavé špičky. Duhovka oranžovočervená, nohy tmavě šedé. Mladí ptáci mají tváře šedavé a méně výrazné. Chocholka a temeno jsou černé s červenými okraji. Příuší bledě zelené, krk vzadu olivový, zobák rohovinový, duhovka hnědavá.

Výskyt

Nová Kaledonie a ostrov Ouvea v souostroví Loyalty.

Život v přírodě

Informace o jeho početnosti a rozšíření se různí. Podle některých autorů je velice vzácný a na pokraji vyhubení, podle jiných je v dešťových pralesích vcelku běžný. V každém případě doplácí na intenzivní odlesňování a rekultivace půdy, své udělá i lov a odchyt.

Papoušek chocholatý hnízdí v dutinách stromů, vejce byla nalezena v říjnu. Snůška obsahuje 2 až 4 vejce, většinou se ale odchovají jen dvě mláďata. Na hnízdě sedí pouze samice, mladí opouštějí hnízdo asi po 6 týdnech po vylíhnutí. O hnízdění i životě v přírodě je toho známo jen málo.

Chov

Do Evropy byl papoušek chocholatý dovezen v roce 1882 do londýnské zoologické zahrady. V následujících letech byl dovážen ojediněle a v zajetí byl velmi vzácný. Početnější dovoz se uskutečnil v sedmdesátých letech do Německa, kde se vzácně rozmnožuje. Dovezen už byl i k nám, je zde však velmi vzácný. Prvního odchovu docílil Francouz Cornély v roce 1886.

Potrava

Směs semen pro střední papoušky, dužnaté plody.

Papoušek chocholatýNázvy ve světě

Latinsky: Eunymphicus cornutus, Anglicky: Horned Parakeet, Německy: Hornsittich, Dánsky: Hornparakit, Španělsky: Perico Maorí Cornudo, Finsky: töyhtöviherkaija, Francouzsky: Perruche cornue, Italsky: Parrocchetto cornuto, Japonsky: heiwainko, Japonsky 2: ヘイワインコ, Holandsky: Hoornparkiet, Norsky: Topparakitt, Polsky: modrolotka czubata, Rusky: Рогатый попугай, Slovensky: kakariki uškatý, Švédsky: Hornparakit, Čínsky: 翎冠鹦鹉

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.