Papoušek niamský

Poicephalus crassus

Výskyt: Afrika - Čad a Kamerun
Velikost: 25 cm
Kroužek: 7,5 mm
velikost písma:  A A A
22.09.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     9001 zobrazení     0 komentářů

Popis

Papoušek niamský dorůstá délky až 25 cm. Hlavu, krk i prsa má zbarveny šedohnědě. Břicho, křídla jsou zelené, ocas je zespodu rovněž zelený, svrchu hnědý. Zobák má šedohnědou barvu s černou špičkou. Končetiny jsou šedé. Oko je žluté a kolem něj je tmavě hnědá nebo šedá lysinka.

Život v přírodě

Domovinou tohoto druhu je Afrika - Čad a Kamerun, kde žije na savanách v párech nebo malých skupinkách. Za letu se projevuje ostrým pronikavým hlasem slyšitelným i na větší vzdálenost. Je plachý a těžko se k němu dá přiblížit na menší vzdálenost. Chovná sezona v přírodě začíná v srpnu či září.

Chov

Papoušek niamský není v zajetí rozšířen, chová jej v Evropě pouze pár chovatelů, jeho rozmach komplikuje mimo jiné i náchylnost a stres nových jedinců. Při aklimatizaci nemá teplota klesat pod 20 °C a i při pozdějším chovu by neměla klesnout pod 10 °C. Voliéra stačí o rozměrech 2 x 1 x 2 metry.

Krmivo

Krmnou dávku má tvořit směs semen světlice, rýže, pšenice, ovsa, pohanky, prosa, jáhly, to vše suché nebo naklíčené. V omezeném množství podáváme naklíčená slunečnicová semena, naopak nesmí chybět dostatek ovoce - jablka, hrušky, pomeranče, banány, granátová jablka, papája. Ze zeleniny jsou vhodné především: mrkev, celer, zelené fazole a hrách v lusku, z bobulí šípky, jeřabiny, černý bez. Zelené krmení mohou obstarat listy mangoldu, hlávkového salátu, kapusty, pampelišky, ptačince prostředního...

Papoušek niamskýNázvy ve světě

Latinsky: Poicephalus crassus, Anglicky: Niam-niam Parrot, Německy: Niamniampapagei, Dánsky: Niam-Niam Papegøje, Španělsky: Lorito Niam-niam, Finsky: kameruninkaija, Francouzsky: Perroquet des Niam-niams, Italsky: Pappagallo del Niam-niam, Japonsky: akamechagashirahanenagainko, Japonsky 2: アカメチャガシラハネナガインコ, Holandsky: Niam-Niampapegaai, Norsky: Niamniampapegøye, Polsky: afrykanka kapturowa, Rusky: Ниамниамский длиннокрылый попугай, Slovensky: papagáj kapucňový, Švédsky: Niamniampapegoja, Čínsky: 尼安鹦鹉

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.